Vajon mennyire vagyunk felkészültek egy hirtelen bekövetkező katasztrófahelyzetre? Tudjuk-e mit kell tennünk, ha veszély- vagy katasztrófahelyzetbe kerülünk? A lélekjelenlétünk megőrzésén túl tudunk-e segíteni másokon is, vagy legalább magunkon? Most a (ide kattintva) Magyar Vöröskereszt nagy felkészültségi felmérések kitöltésével bárki kipróbálhatja, hogy mennyire lenne képes helytállni egy kiélezett helyzetben, az összesített adatok pedig a hazai lakosság önmentő felkészültségéről is képet adnak majd.
Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy a hazai lakosság egy része nem igazán tudja, hogy katasztrófahelyzetben, például egy árvíz esetén mit kell vagy kellene tennie – hogyan kell saját biztonságáról gondoskodni, és mit tehet a környezete biztonságáért. Nem tudjuk, mit érdemes magunkhoz venni, ha netán el kell hagynunk az otthonunkat, mire figyeljünk a magunk mögött ingatlanunk elhagyásakor, és azzal sem vagyunk tisztában, hogy mivel és hogyan segítsünk a bajbajutottaknak, és általában milyen adományokra van szüksége a rászorulóknak.
A Magyar Vöröskereszt szakemberei által kidolgozott felmérés a hazai lakosság felkészültségét szeretné megvizsgálni és egyúttal ráirányítani a figyelmet ennek fontosságára. A kérdések megválaszolásával azonban nem ér véget a felkészítés, a humanitárius szervezet további lehetőséget kínál az ismeretszerzésre és az önkéntességre is. Célja mindezzel egyrészről, hogy felkészítse a lakosságot egy esetleges árvízre – ami hazánkban a legjellemzőbb katasztrófa-típus – vagy akár egy komolyabb váratlan katasztrófahelyzetre – hiszen a szervezet alapelve a felkészültség. Az akciótól azt is várja a Vöröskereszt, hogy még több önkéntes csatlakozik majd hozzájuk, akik egy váratlan helyzetben kulcsszereplővé is válhatnak nagyobb tömegek számára is.
A felmérésben olyan kérdésekkel találkozhatunk, mint például mit teszel, ha bekövetkezik a katasztrófahelyzet? Honnan próbálsz egy ilyen kiélezett helyzetben hiteles információhoz jutni? Mit tartanál egy összekészített menekülőcsomagban? Jelzed-e valahogyan az otthonod bejáratánál, ha háziállat él veletek?
A Magyar Vöröskereszt egyik alaptevékenysége a katasztrófa-segítségnyújtás. A szervezet első lépésként azonban a felkészülést hangsúlyozza. Ezért indították el a mostani, lakosságnak szóló helyzetfelmérő-oktató kampányukat, és természetesen ezért szerveznek munkatársaiknak, önkénteseiknek évente több alkalommal is katasztrófavédelmi gyakorlatot és tréninget. A 2013-as dunai árvíz esetén a humanitárius szervezet 8 megye 52 településén mintegy 3700 önkéntessel és 600 munkatárssal vett részt a védekezési munkálatokban. Az elmúlt évek tapasztalatai azt is megmutatták, hogy egy-egy katasztrófahelyzetben a szervezet helyszíni jelenléte miatt kiemelt hírforrássá válik a Vöröskereszt honlapja az adományozók, a vállalati támogatók és a sajtó számára is. Ezért a tavaly megújult honlapjuk ilyenkor képes arra, hogy a többi funkcióját felülírva, mindent a katasztrófahelyzetnek rendeljen alá, szinte percről percre tájékoztasson, és szükségleteknek megfelelően gyűjtsön adományokat.
A Magyar Vöröskereszt nagy felkészültségi felmérése április 11-ig érhető el és tölthető ki ide kattintva: http://voroskereszt.hu/katasztrofa-kerdoiv/