Mi az ember első benyomása, amikor kipróbálja a Samsung okosóráját? A Samsung Gear S3-asból bizony mind a krómszínű, bőrszíjas Classic, mind pedig a zömökebb kivitelű, gumiszíjas fekete sportverzió (Frontier) egyaránt elég vaskos. Ezek az órák a legkevésbé sem nőiesek, szerintünk még Dolph Lundgren csuklóján sem tűnnének kicsinek, hiszen nem csupán a számlapjuk nagy, még vastagok is – a Frontier nevű kiadás pedig 63 grammos súlyával elég nehéz is, bár a Classic sem épp pehelykönnyű – ez is 59 grammot nyom a mérlegen. Persze ez nem baj, van, aki kifejezetten a nagyméretű órákat preferálja, de azért érdemes figyelembe venni a méreteket, mielőtt látatlanban megrendelnénk.
Szerencsére egyáltalán nem bonyolult beüzemelni az órát, csupán fel kell rakni a Samsung Gear appot, amit már nem csak a gyártó saját készülékeire, hanem egyéb eszközökre is fel lehet telepíteni, akár androidos, akár iOS-es eszközökre (bár nem támogatott eszközök mindkét esetben léteznek), bekapcsolni az órát (a jobb alsó gombbal). Ezt követően a Gear alkalmazás automatikusan elvégzi a párosítást és a szükséges beállításokat. A bonyolultabb beállításokat is a telefonon lévő appból tudjuk elvégezni az órán.
Nem tetszik a számlap? Akkor lecserélem!
Például az óra virtuális számlapját is az alkalmazásból lehet kicserélni: elérhető egy sor ingyenes számlap, de az alkalmazásból egy boltot is elérhetünk, ahol fizetős dizájnokat is letölthetünk. Jó hír, hogy vannak óramutatós és digitális kivitelű számlapok is, mindegyik más jellegű felhasználásra ideális: az egyik például a megtett és célul kitűzött lépések számát mutatja, egy másik pedig a legutóbbi pulzusmérésünk értékét.
Az óra kerek Super AMOLED kijelzője a csupán 360*360 pixeles, a virtuális számlapok nagyon látványosak, és nem volt problémánk a láthatósággal még napsütésben sem. A kezelés pofonegyszerű: a főmenüt a jobb alsó gombbal érhetük el az órán, a mellette lévő gomb a visszalépésre szolgál. A számlap maga egy érintőképernyő, de felette megtalálható egy tekerő is, amellyel a menükben tudunk nagyon kényelmesen mozogni.
Pulzust és lépéseket mér, ha lépcsőzünk, megdicsér
A Gear S3-asok egy sor különböző szenzorral mérik aktivitásunkat: a gyorsulásérzékelők révén az óra érzékeli, ha épp karunkkal az arcunk elé tartjuk, és automatikusan bekapcsolja a kijelzőt, másrészt a lépéseinket is számolni tudja. Az óra alján pulzusmérő szenzor van, ami a hajszálerek átvilágításával és lefotózásával tudja megszámolni a pulzusunkat.
Ezek eddig teljesen megszokott komponensek, de az S3-as órákban magasságmérő is megtalálható, ezek révén pedig például érzékeli, ha lépcsőt vagy hegyet mászunk. E tevékenységet így intentívebb mozgásként tudja elkönyvelni az óra szoftvere, amikor az elégetett kalória mennyiségét számolja ki. A beépített sebességmérő és légnyomásérő a kirándulás, biciklizés közben lehet segítségünkre: az előbbi a haladási sebesség pontos rögzítése miatt számít, az utóbbi pedig felhívja a figyelmünket a nem várt időjárásváltozásra.
Létezik olyan címlapja is, amely a pontos idő mellett a legutóbbi pulzusunkat mutatja, de olyan sportszámlapot is lehet aktiválni, amelyről a mozgással töltött idő, az elégetett kalória mennyiségét is meg lehet tekinteni a lépések és megmászott emeletek számát is. Ha párunknak vagy ismerősünknek is Gear S3-asa van, egy olyan számlapot is használhatunk, amiről leolvasható, melyikünk mennyi lépést tett meg aznap, ezzel sarkallva versenyre a feleket.
Elő sem kell vennünk a telefont
A leggyakoribb kérdés a Gear S3-asok használatakor az volt, hogy az okosórákkal lehet-e telefonálni? A válasz: igen, ha a készülék Bluetoothon kapcsolódik a telefonunkhoz. A beépített mikrofonon és hangszórókon keresztül lehet beszélgetni a karórán át, de ez mondjuk egy zsúfolt buszon nem túl szerencsés, mert kihangosítva mindenki hallani fogja az eszmecserénket, viszont mondjuk túrázás közben ideális lehet, hogy nem kell elővenni a telefonunkat a táskából. (A Gear S3 Frontier verziójából egyébként létezik mobilhálózatra kapcsolódni képes változat is, de az a magyar piacon nem kapható.)
SMS-eket is gond nélkül lehet olvasni az órákon, sőt, válaszolni is lehetséges, amihez szerintünk érdemes a beépített beszédfelismerőt használni, mert a miniatűr virtuális billentyűzeten nagyon nehézkesen lehet csak pötyögni. Természetesen a telefon zenelejátszóját is tudjuk távvezérelni a Gear S3-ról, így a podcastok vagy zeneszámok közt való keresgéléshez sem kell többé elővennünk a telefonunkat.
Az óra kompatibilis például a Facebook Messengerrel és a Whatsappal, és közvetíti az ezeken érkező üzeneteket is. A Google Mapsszel viszont egyelőre hiába próbáltuk működésre bírni, viszont a Here WeGo navigációs program képes kezelni az órát, ami gyalogos navigáció közben igazán hasznos segítség.
Vízálló, de ne ússzunk benne!
A Samsung Gear S3-asban bátran mosogathatunk, vagy használhatjuk mondjuk esőben, másfél méteres vízmélység sem árt neki (fél órán át), de a gyártó nem javasolja, hogy ússzunk vagy búvárkodjunk benne, az ugyanis túlzott igénybevételt jelentene számára.
Saját próbánk során mindkét Gear S3 két-három napos üzemidőt biztosított, ami elég jónak mondható, pedig a beépített telep csupán 380 milliamperóra kapacitású. Bár a belsejében lévő Samsung Exynos lapka csupán 1 gigahertzen működik, és csupán 768 megabájt memóriával egészül ki, sosem tapasztaltunk lassulást vagy akadást.
A Gear S3 Classic és Frontier verzióinak egyetlen komoly korlátja van: mindkét készülék a Samsung saját Tizen szoftverét futtatja, így a telefonon használt alkalmazásainkat csak akkor tudjuk vezérelni róla, ha erre a platformra lefejlesztették ezt a lehetőséget. Ez persze a Facebook Messenger, a zenelejátszó és hasonló funkciók esetében megoldott, de kevésbé népszerű appok esetében a támogatás hiányozhat. Összességében ha valaki egy okosórára vágyik, ezzel a modellel nem jár rosszul, hiszen a számlapba épített tekerőnek köszönhetően kényelmes használni, és az indukciós töltője is nagyon praktikus.