Bár korábban is gyártott okostelefonokat, az LG négy évvel ezelőtt, az LG G2-es készülék bemutatásával robbant be a népszerű készülékgyártók közé. Ez a modell felkavarta az unalmas Android-mobilok állóvizét, mivel formabontó újításokat tartalmazott: a bekapcsoló és hangerőszabályzóit nem oldalra, hanem a hátlapra helyezték, a kijelző aktiválásához pedig elég volt kétszer rákoppintani az inaktív érintőképernyőre.
A komoly sikert arató készüléket minden évben frissítette a gyártó: 2014-ben megérkezett az erősebb hardverrel, nagyobb képernyővel és jobb kamerával szerelt G3-as modell, amely bár drágább volt, legalább bővíthető belső memóriával rendelkezett. Két éve jött meg az LG G4 még izmosabb belsővel és divatos, bőr hátlappal is rendelhető verzióban. Sajnos tavaly a cég túlságosan nagyot akart innoválni: a G5-ös modellt modulárisan bővíthető kivitelben készítette el. Ez a kivitel nem aratott sikert, a készülék aljára kapcsolható modulokból csupán kettő, egy digitális-analóg konvertert tartalmazó hifi bővítmény, illetve egy fotósoknak szánt, extra akkumulátort és gombokat tartalmazó modul jelent meg. Mivel a telefon nem volt eléggé kelendő, senki más nem fejlesztett hozzá modulokat.
Vízálló és még szélesebb vásznú
Itt jön a képbe a G6-os: az idei modell esetében az LG teljességgel szakított a tavalyi moduláris kivitellel, a készülék egy teljesen zárt – így IP68-as víz-, és porállóságot is biztosító – fémházba került. A hivatalos specifikációkban LG H870-es típusjelzéssel is szereplő telefonon csupán az ujjlenyomat-olvasóként is szolgáló bekapcsológomb található a hátlapon, a hangerőszabályzókat a más készülékeken is megszokott helyre, a telefon baloldalára rakták, a töltőcsatlakozó pedig a G5-öshöz hasonlóan szimmetrikus USB-C típusú, tehát mindegy, melyik irányból próbáljuk bedugni.
Változtak a méretek is, mert az új modellbe az elődöknél hosszúkásabb, 18:9-es képarányú érintőképernyő került. Az LG szerint a kijelző arányain a kényelmesebb egykezes használat, a jobb kézben foghatóság, illetve a jobb-, játék és moziélmény miatt kellett változtatni. Részünkről nincs gond a cserével, hiszen az új, 5,7 colos érintőképernyő remek minőségű, ami a nagy, 2880*1440 pixeles képernyő mellett a HDR, vagyis nagy dinamikatartományú színmegjelenítés és az ugyancsak hasonló célokat szolgáló Dolby Vision támogatásának köszönhető.
Egyelőre – a nem végleges készülék próbája után – annyit mondhatunk, hogy teljesen rendben van a képminőség, a fényerő, a kontraszt és a betekintési szögei is jók. A HDR-támogatást még nem tudtuk tesztelni, mivel a Netflix és az Amazon Video csak egy később megjelenő, frissített alkalmazásban fogja támogatni. A leendő tulajoknak arra is készülniük kell, hogy még nem minden tartalom érhető el 16:9 helyett 18:9-es formátumban, így a Netflixen és a YouTube-on egyaránt találkozhatunk fekete csíkokkal a kijelző szélein. De mivel új készülékeivel a Samsung is az új szélesvásznú szabványt népszerűsíti, jó esély van, hogy ezek a tartalmak tényleg elterjednek majd a mobilképernyőkön. Ugyanez igaz a játékokra is, például míg az Asphalt Nitro még fekete csíkokkal játszható, az Asphalt Xtrememár kitölti a teljes kijelzőt.
A képernyő szélén látható fekete csíkokkal a megjelenése előtt tesztel G6-nál még elég sok alkalmazásnál találkoztunk.
Vagy zoom, vagy széles látószög
Néhány napos használat után biztosak vagyunk benne, hogy a G6-os dupla kamerájával a vásárlók elégedettek lesznek. A Huawei P10-zel ellentétben itt ugyanis mindkét 13 megapixeles lencse színes képet rögzít, de az egyik 71 fokos, a másik pedig 125 fokos látószöget használ. Az utóbbi nagylátószög csoportképek és tájképek, városképek fotózásánál jön jól, mivel a halszemoptikákhoz hasonlóan sokkal több dolgot enged láttatni egyetlen képen. Ezzel szemben a 71 fokos látószögű kamera kvázi a zoomolás helyett használható, mivel ez közelebbről láttatja a környezetet, de csak kevesebb dolog fér rá az így készülő képekre.
Egyébként a normál kamera fényereje (f/1.8) is nagyobb a nagylátószögűénél (f/2.4), így esti vagy éjszakai fotózáskor az előbbit érdemes használni, ráadásul optikai képstabilizátort is csak azon találhatunk. Mivel a “halszemes” kamerán még automatikus fókusz sincs ez tényleg csak fél méternél távolabbi objektumok fotózására való. Ennek ellenére mindkét kamerával elég jó tapasztalatokat szereztünk.
A fenti képet a normál kamerával lőttük
A kamera használatakor azt azért érdemes figyelembe venni, hogy a szélesvásznú kijelzőhöz illeszkedő, 18:9-es fotóból legfeljebb 9,7 megapixeleset tud rögzíteni, a teljes 13 megapixeles felbontás esetén a kép normál, 4:3-as képarányú lesz. Hasonló a helyzet a videózásnál is: ultra-HD felbontásban a telefon 16:9-es formátumban vesz fel, 18:9-es aránnyal full-HD felbontásban dolgozhatunk. Szerintünk érdemes a 16:9-es, 60 fps-es opciót kiválasztani a menüben, egy ilyen felvétel a tévén és YouTube-on is jól mutat majd. Említésre méltó, hogy a G6 nagyon jó minőségű (24-bit/192kHz ) sztereó hangot rögzít a videóhoz, ezért jár a dicséret a gyártónak.
Ezt a fotó pedig a nagylátószögű kamerával készült
Manapság már az előlapi szelfikamera minősége is sokat nyom a latba: ezzel a G6-os közepesen teljesít, mivel felbontása csupán 5 megapixeles, viszont nagylátószögű (100 fok), és a fényereje is elég jó (f/2.2). A menüből elérhetjük az LG saját fejlesztésű fotós alkalmazását is, amely kimondottan az Instagraméhoz hasonló, négyzetes képek készítését teszi egyszerűvé.
Tavalyi a hardver, de nem érezni
Bár az LG G6-os belsejében gyakorlatilag ugyanaz a hardver dolgozik, amelyet a G5-ben is megtaláltunk (a Qualcomm 820-as lapkakészlet helyett 821-es, és 4 gigabájt memória), nem volt semmilyen hiányérzetünk, az Android 7.0 akadozás nélkül futott a telefonon, ahogy a korábban már említett játékok is gond nélkül futottak. Európába a G6-os 32 gigabájtos beépített háttértárral szerelt változatban érkezik majd a hazai boltokba, ez microSD-kártyával további 256 gigabájttal bővíthető ki, így a filmek, zenék és fotók raktározásával biztosan nem lesz probléma.
A telefon alján az USB-C csatlakozó és a vízálló hangszóró kapott helyet
Sajnos – számunkra teljesen érthetetlen módon – az LG G6 európai változatából a vezeték nélküli töltés teljesen kimaradt, ezt a funkcióját csak az amerikai vásárlók élvezhetik, míg az otthoni, koreai piacra a gyártó extra jó hangzást biztosító digitális-analóg konvertert (DAC) tartja meg exkluzivitásként – tehát ez is kimaradt az európai változatból.
Legalább egyik vagy másik extrát érdemes lett volna az európai változatba belepakolni, szerintünk a vezeték nélküli töltés egy ilyen kategóriájú készüléknél ma már elvárás, és anno a G4-esből is kapható volt ezt támogató kiadás gmx.
Nem volt okunk panaszra viszont az akkumulátoros üzemidő terén: a fixen rögzített, 3300 milliamperórás telep sosem hagyott cserben a nap végén sem. A gyári töltőkábellel kihasználhatjuk a gyorstöltés lehetőségét, ha új töltőre lenne szükségünk, mindenképp a Qualcomm Quick Charge 3.0 szabvánnyal kompatibiliset érdemes választani.