Egy brit startup cég, a Pi-top fejlesztése az azonos nevű notebook, amelyet úgy terveztek meg, hogy a vásárlónak kelljen összeszerelnie. Ez a gép ugyanis a mai barkácsolók által előszeretettel használt olcsó Raspberry Pi 3 miniszámítógépen alapul, és kifejezetten oktatási célra tervezték. Ha valaki összeszereli és beüzemeli, megismerheti belőle a mai számítógépek fő részegységeit, és ezek működési elvét.
Bár számítási teljesítményét (négymagos lapkája 1,4 gigahertzen működik) illetően a normál noteszgépekkel nem kelhet versenyre, üzemideje egyébként nem rossz, 6-8 óra körüli a használat módjától függően. A Pi-top ot egyébként egy 14 colos, full-HD felbontású képernyővel lehet megrendelni, amerikai kiosztású billentyűzete kivehető, és jár hozzá belső webkamera is. A wifi mellett HDMI-n és USB-n keresztül csatlakoztatható más eszközökhöz, Pi-topOS nevű operációs rendszere pedig SD-kártyáról futtatható, és egyebek mellett programozni is lehet tanulni vele.
A házilag összeszerelhető laptop mögött álló cégbe nemrég összesen 16 millió dollárt invesztáltak brit befektetők, és oktatási célú IT-termékeit világszerte már kétezer iskolában használják, mintegy százezer példányban. A Pi-top laptop mellett a társaság árul egy pi-topSEED nevű változatot is a számítógépéből, amely a laptophoz hasonlóan moduláris felépítésű, de asztali számítógép. A Pi-top egyébként nettó 319 dolláros, vagyis mintegy kilencvenezer forintos áron vásárolható meg, ha valaki nagyobb darabszámot rendel belőle, kedvezményt kaphat ebből az árból. Tartozékként a géphez lehet extra hangszórót, valamint egy ledmátrixszos gombokkal szerelt, analóg szintetizátorhoz hasonló, mikrofont is tartalmazó vezérlőt is rendelni a géphez, amellyel többek közt zeneszerkesztő programokat lehet vezérelni.