Fából és újrahasznosított anyagból készült kisvonattal, a játékélményen és a színek használatán keresztül tanítaná kódolni a kiskorúakat egy holland startup. A Locomogo csapata szerint ez az első olyan játék a programozásra tanító eszközök közül, amely nem egy robot építésére ösztönzi a gyerekeket. Ráadásul a vasúti pályája megépítéséhez is elég néhány, a sufniból előbányászott, színes szigetelőszalag.
Az enschede-i Twente Egyetem néhány végzős hallgatója alapított LoCoMoGo néven vállalkozást arra, hogy egy olyan játékot találjanak ki 4 és 12 év közötti gyerekeknek, amellyel a programozás és a robotika világába vezetik őket anélkül, hogy folyamatosan egy számítógép, okoseszköz képernyőjéhez lennének kötve. A cég szerint a gyereknek szánt EdTech-játékokkal, vagyis az oktatást az új technológiával kombináló eszközökkel az a baj, hogy szigorúan a tudás megszerzésére koncentrálnak, és csak másodlagos szempontjuk a szórakoztatás.
Fotó: LoCoMoGo
Ezért ők azt találták ki, hogy az oktatásra szánt minirobotok megépítése helyett egy évszázadok óta használt, jól ismert játéktípuson, a kisvonaton keresztül és a színekkel jelzett ok-okozati összefüggések segítségével mutatják meg a kódolás alapjaihoz vezető utat. Szerintük ez még azoknak a gyerekeknek is szórakoztató lehet, akik egyébként semmilyen érdeklődést nem mutatnak a mérnöki tervezés és robotika világa iránt, ugyanakkor ezáltal megtapasztalhatják, hogy mennyi mindenre lehet használni az életben a programozást.
Fotó: LoCoMoGo
A felokosított kisvasutazáshoz pedig viszonylag kevés előkészület szükséges: pályát például a padlóra ragasztott, színes szigetelőszalagokkal kell tervezni, a különböző színekkel jelölt pályaszakaszokon pedig el is kezdődhet a kódolás alapjainak megtanulása. A szerelvény ugyanis a színekhez rendelt információk alapján reagál majd az utasításokra, pl. a pálya zölddel jelölt sávján gyorsabban, a kék színű szaggatott jelzéseket érzékelve pedig fény- és hangjelzést adva világíthatnak egyes vagonok. A kisvonat újabb és újabb kocsikkal bővíthető a pályán, amelyekhez különböző utasítások társíthatók, nemcsak hang- és fényjelzés, de a robogás előre megadott sebességének megfelelően.
…és a cikk még nem ért véget!
A teljes anyag a kreativ.hu-n a Next by Telenor rovatban olvasható, gyere át érte, megéri!