Sokat nézegeted a fotókat és videókat az Instagramon? És szereted a YouTube-csatornák friss műsorait nézni az okostelefonodon? Ha igen, akkor valószínűleg az új Instagram tévét, vagyis az IGTV appot is neked találták ki. Míg az eredeti Instagram alkalmazásban főleg az állóképek és képgalériák dominálnak, az új alkalmazásban csak videós tartalmak érhetők el.
Te néznéd a tévét az oldalára állítva?
Az IGTV bejelentésekor Kevin Systrom, a cég elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy statisztikáik szerint a mai tinédzserek már 40 százalékkal kevesebbet nézik a tévét, ugyanakkor az elmúlt egy év folyamán 60 százalékkal emelkedett az Instagramon a videós tartalmak nézettsége. Ezért a cég eleve abban gondolkodott, hogy egy “mobile first”, vagyis elsősorban mobiltelefonon használt videós platformot fejlesztenek. Ennek megfelelően az IGTV appban elérhető összes videó álló módban készült; hagyományos, tévés fogyasztásra optimális videók (amilyeneket például a YouTube-on is nézünk), egyáltalán nem érhetők el az appban.
Ez egyrészt fura, hiszen annak idején nyilvan nem véletlenül lett fekvő téglalap formájú a tévénk képe, azon a legoptimálisabb nézni a filmeket. Ugyanakkor való igaz, hogy amikor a villamoson állunk fülessel a fejünkön, akkor kapaszkodás közben jóval kényelmesebb álló videókat nézni, mert úgy stabilan kézben tudjuk tartani a mobilunkat.
Egyébként az eredeti Instagram alkalmazásba 2010 és 2013 között kizárólag képeket lehetett feltölteni; 2013-tól vált lehetővé a videók feltöltése, azonban ezek hossza még erőteljesen korlátozva volt: legfeljebb harminc másodpercesek lehettek. Az IGTV esetében hosszú videós anyagokat is fel lehet tölteni a rendszerbe: az újonnan regisztrált IGTV-s tartalomgyártóknak legfeljebb tízperces anyagot engednek feltölteni, a nagyobb csatornák pedig akár egy órás műsort is feltölthetnek. Hosszabb távon az Instagram azt tervezi, hogy mindenki feltölthet majd korlátlan hosszúságú felvételt.
Hogyan lehet használni az IGTV-t?
A cikk alján lévő linken megtalálhatod az app androidos és iOS-es elérhetőségeit. Ha feltelepítetted, az alkalmazásban megjelennek azok a videós Insta story-k, amelyek a rendes Instagram appból is elérhetők: persze csak a videós sztorik, az olyanok nem, amelyekben csak képek láthatók. A lenti fotón a kezelőfelület minden része jól látszik: jobboldalt, a kutyás képen a főképernyő látható, amelynek alján a felhasználó által követett Insta-csatornák friss videós tartalmai sorakoznak. A felette lévő fülön a Népszerű menüre bökve olyan videókat is elérhetünk, amelyeket nem követünk, de sok lejátszásuk van: például ilyen a Louis Vuitton csatorna egyik videója, ami a kép bal oldalán látható.
A Továbbnézés menüben az esetleg félbehagyott videók lejátszását folytathatjuk. Lejátszás során automatikusan teljes képernyős nézetre vált az IGTV. Ha a menü automatikus eltüntetéséhez szükséges két másodpercet sem akarjuk megvárni, rá kell bökni a videóra. Jobbra-balra elhúzva az ujjunkat, a felvételek közt tudunk váltogatni, a kereső pedig egyelőre csak csatornák neveiben tud kutatni, hashtagekben nem. Vigyázz, az IGTV app sokkal több adatforgalmat generál a főként fotókkal operáló Instagram appnál! Persze, ha Telenor Hello Data tarifacsomagod van, ez nem probléma.
Saját IGTV-csatornát szeretnél? Ezt kell tenned!
Hogyan tudsz saját magad is csatornát indítani, és videókat publikálni rajta? A fenti képen a jobboldali képernyőmentésen láthatod, hogy középtájt, jobboldalt van egy fogaskereket formázó ikon. Ha erre ráböksz, a beállítások menüben megtalálhatod a saját csatorna indításának lehetőségét: manuálisan létre kell hoznod a csatornát ahhoz, hogy publikálni tudj benne videókat. Ehhz rá kell böknöd a saját fiókod ikonjára, majd kiválasztani a Videó feltöltése”menüt.
Az IGTV appot ingyenesen letöltheted Androidra és iOS-re.