Második napra is maradt elég néznivaló a berlini IFA-n. Bevetjük magunkat a kütyük közé, és kiderítjük, ki mit fog kérni idén karácsonyra. Az már biztos, hogy aki mesterséges intelligenciás eszközt szeretne, annak nehéz dolga lesz a kiválasztásakor.
Van megoldás a buli közben lemerül mobilra
Szórakozóhelyeknek, rendezvényközpontoknak és konferenciáknak lehet érdemes beruházni a Breeze technológiájába. A két cipősdoboznyi méretű eszköz tucatnyi powerbanket tartalmaz, amelyet bárki kibérelhet. A Breeze megoldása tartalmazza az akkukat újratöltő elektronikát, a bérelhető akkumulátorokat és a bérléshez szükséges appot is. Sőt még arra is gondoltak, hogy a powerbankek két oldalát el lehet adni reklámfelületként.
A csatlakoztatott töltőbiznisz természetesen QR-kóddal működik. Így aki egyszer telepítette a Breeze appját, az bármelyik automatából kivehet egy töltőt. Elég csak a kódot leolvasnia, hogy azonosítsa, hol szeretne bérelni.
Terhességi app leendő anyukáknak
A peteérés követését teszi okosabbá és kényelmesebbé az Indiegogón debütált Eveline nevű rendszer, amivel az IFA-n találkoztunk. A rendszer mágiát nem tartalmaz, naptárból, termékenységi tesztből és egy appból áll. A kényelmet az adja hozzá, hogy ezeket egybeépítették. A peteérést a vizeletben található hormonokból megállapító app a telefon szelfikameráját használja a teszt kiértékeléséhez.
Ha pedig már úgyis digitálisan van meg az adat, rögzíti azt, követi és megpróbál következtetéseket is levonni belőle. Az eredmény egy, az Amazonon is beszerezhető tesztcsomag.
Okos lakás okosan záródik
A Bluetooth Low Energy szabványnak megfelelő, kis fogyasztású okoszár többet tud, mint az ajtó nyitása és zárása. Be lehet programozni, hogy bizonyos kódokat csak egy időintervallumon belül fogadjon el. Így például az Airbnb-vel kiadott lakásokat egyszerűen lehet távolról menedzselni, nem kell a kulcs odaadására és visszakérésére időt szánni. A zárak egy része SIM-kártyát is kezel, így akkor is távvezérelhető, ha az otthoni wifi nem működik.
A zárat gyártó Igloohome startup nem csak beszél a vendéglátóipari felhasználásról, hanem aktívan tesz is érte. Tárgyalásban vannak a Booking.com-mal, az egyik legnagyobb online szállásfoglaló felülettel.
Panasonic: csináltunk egy mobilt Hagridnak
Az idősebbek emlékezhetnek arra, amikor a mobiltelefon egy olyan több kilós táska volt, amit az autóban kiépített töltőpontra lehetett rákötni. Lényegében a teljes autó telefonná vált így. A telefonok azóta össze is mentek és okosabbá is váltak, de egy kis múltidézésnek mindig van helye.
Csak ez magyarázhatja azt, hogy a Panasonic idén egy olyan butamobilt is kiállított az IFA-n, ami a teljes falat elfoglalja. Még nem döntöttük el, hogy szörfdeszkaként az oldalunkhoz szorítva vagy egy dizájner szíjat ráakasztva, hátizsákként kényelmesebb-e hordozni.
Még a pelus is lehet okosabb
Ha az embernek szenzorai vannak, egy idő után minden mérendőnek tűnik. Ez a szemlélet szülte a csatlakoztatott okospelenkát. A nedvességszenzorral felszerelt pelus szól, ha ideje cserélni. Ha pedig nem hisz az ember a figyelmeztetésnek, akkor rá is nézhet, hogy pontosan milyen értéket mutat az érzékelő.
A nedvesség mellett a baba hőmérsékletét is méri az eszköz. A kiállításon ugyan babákkal mutatták be a terméket, de a gyártó cég idősek számára is fejlesztett hasonló megoldást.
Kémek a hűtőben
Az IFA értelmetlen kütyü díját nem merjük még kiosztani, de erős pályázókat már találtunk. Ott van rögtön az a FridgeCam nevű kamera, amely lehetővé teszi, hogy a drága okoshűtővel nem rendelkezők is benézhessenek a mobiljukkal a butahűtőbe, és megállapíthassák, hogy van-e még tej. Még akár figyelmeztetéseket is kérhetünk, ha mágikusan elkezdene fogyni a paradicsom.
A FridgeCam gyártója azt ígéri, hogy az élelmiszer rendelést is egyszerűbbé teszi a kütyüje. Az eszköz egyetlen hátulütője, hogy 150 fontba kerül, tehát annyiba, mint egy olcsóbb hűtő. Paradicsomba vagy tejbe nem is mertük átszámolni az árát fejben.
Ettől a csomagtól nem lehet elmenekülni
Gurulós bőröndöt húzni kényelmetlen dolog, bár jellemzően akik épp nyaralni tartanak a bőröndjükkel, azok nem panaszkodnak ilyesmire. Ez viszont nem tartotta vissza attól a bőröndök gyártásában utazó cégeket, hogy ne próbáljanak innoválni valamit. Így született meg a GPS-követős bőrönd, majd a gazdáját követő okospoggyász is.
A dizájner bőröndökben utazó BG Berlin márka eszközei nem teljesen meggyőzők még. Kanyarban erősen billegnek, azt az egyensúlyozást, amit a bőröndöt húzó ember önkéntelenül is megtesz az eszköznek magának kell megoldania. A technológia demonstrációjának viszont alkalmas. Mi mindenesetre azt tanácsoljuk, hogy egyelőre mindenki tartsa meg a bevált táskáját. Lassan jön a jövő.
Folyékony mobilmentő
Az ember reggel nem úgy kel fel, hogy arra gondol, ahogy kipattan a szeme, hogy milyen jó lenne nemnewtoni folyadékba burkolni a mobilját. A Gear4 mobiltok gyártó cég viszont pont ezt ajánlja. Egy speciális D3O nevű anyagból készítenek tokokat, amelyek úgy nyúlnak, annyira gyúrhatók, mint a gyurma. A hirtelen behatásokra, például egy kalapácsütésre vagy arra, ha leejtjük a telefont, viszont meglepő keménységgel reagál és elnyeli az erőhatást.
És hogy mit lehet még nemnewtoni folyadékkal játszani? Például át lehet szaladni rajta, mintha tudnánk a vízen járni. A medencében keményítővel megnövelt viszkozitású víz van, semmi mágia.
Mikro-mikro-mikromobilitás
A Segway nem halt bele abba, hogy az eredeti nagykerekű eszközét többnyire csak turisták és amerikai plázazsaruk használják. Folytatták a munkát és a cégnek mostanra már elektromos rollere és kisebb kerekű, kompaktabb eszköze is van. A legújabb termékük pedig minden eddiginél furcsább: olyan, mint egy guruló papucs.
A Drift W1-nek nevezett jószág 3,5 kilót nyom, egy töltéssel negyvenöt percet képes gurulni maximum 12 kilométer per órás sebességgel. Ha pedig lemerült, akkor cipelhetjük magunkkal, mert járni nem nagyon lehet benne. Az irányunkat a súlypontunk mozgatásával változtathatjuk meg, ami elvben egyszerűnek tűnik. Az viszont árulkodó, hogy a 399 dolláros guruló papucshoz ingyen bukósisak is jár.
Déli pihenő: játszani mindig van idő
A Nintendo egy olyan cég, ami mindig valami képes valami egészen váratlannal előrukkolni. A fene se gondolta volna, hogy a Switch kézikonzol ekkora siker lesz. Aztán az is meglepő volt, hogy sikeresen adtak el a Switchhez kartonpapírból készült kiegészítőket és az emberek megőrülnek értük.
Az IFA-n kipróbáltuk milyen egy konzolon ketten játszani. Nem para, ha nincs ott a barátod Switch-e, a leválasztható kontrollereknek hála simán meg lehet mérkőzni egymással. Ha pedig ott van, akkor wifin lehet összekapcsolódni egy meccsre.
Okos kutyának okos játék kell
Kezdetben voltak a kisállat kamerák, amin meg lehetett nézni, hogy a kedvencünk épp a papucsunkat pusztítja-e el. A menőbb daraboknak hangszórója is volt, hogy legalább egy-két percre megnyugtassuk az otthon maradt kedvencünket.
Most már ott járunk, hogy a csatlakoztatott etetők után léteznek csatlakoztatott, távirányítható játékok is. Az okoskutyapajtás, amit egy német startup hozott el az IFA-ra, kamerával, hangszóróval, és jutalomfalat kilövővel is rendelkezik. Azt pedig talán mondani sem kell, hogy a kerekein el is tud menekülni az eszköz, hogy ne legyen annyira könnyű dolga a kutyánknak.
A rendszerenek van még egy csatlakoztatott része. A kutya nyakörvére szerelhető szenzor méri, hogy mennyit mozgott aznap, és ideje van-e már egy kis szaladgálásnak.
Boci, boci tarka
Nem kell mindennek nagyon okosnak lenni, vannak tárgyak, amelyek egyszerűen csak szépek. Vagy csak úgy vannak megtervezve, hogy belesimuljanak a környezetükbe. A lent látható mosolygós tehenet formázó inhalálókészüléket csak annyi különbözteti meg a hasonló – esetenként drágább vagy profibb – eszközöktől, hogy ezt gyerekeknek tervezték.
“Nem mese az, gyermek!”
A csillogós lapú képeskönyveknél is vonzóbb oktató tartalomban utazik a MergeVR Miniverse nevű alkalmazása. Az app a virtális és a kiterjesztett valóság technológiákra építve kínál élményeket. Az elérhető tartalmak között akadnak a térlátást megdolgoztató játékok is – ehhez ajánlott beszerezni a Merge telefont VR-szemüvegé alakító kiegészítőjét, amit nem volt alkalmunk kipróbálni – de vannak olyan menő tananyagok is, mint például a Naprendszer bejárható modellje.
A Miniverse tíz appból áll, tíz témakört fed le. A VR bámulásán túl a Merge külön megvásárolható jelölő kockája lehetővé teszi, hogy interaktívan mozgassuk a megjelenített tárgyakat.
Retró, de okos
Az elemzők előre megmondták, hogy idén mindenbe beépítik valamelyik nagy techcég asszisztens szoftverét. Az Archos, amely az mp3-lejátszók kora óta kicsi, de jelentős szereplője a piacnak mindig meg tudott újulni. Most épp asszisztenses okos hangfalat figyeltünk meg a standjukon az IFA-n.
Az eszköz egyszerre emlékeztet dizájner rádiós órára, retró hifire vagy túlméretes Blackberryre. Akármelyiket is választjuk a három típus közül, egyikre sem lehet azt mondani, hogy csúnya lenne. Még úgy sem, hogy a kijelzőn egy androidos tablet ikonjai fogadnak.
Jóreggelt!
Egyelőre nem az okoságyunkból keltünk ki Berlinben, de nem azért, mert még senki sem találta fel ezt a terméket. Az IFA-n is kiállító Sleepace ágya figyeli a szívritmust, légzésritmust, hőmérsékletet, páratartalmat és még alvásnaptárat is vezet.
A megoldás nem csak egy ágyból áll, hanem lehet hozzá párologtatót, okosmatracot, ébresztős fényforrást, okos konnektort és okos párnát is venni. Mindezek pedig a SleepCloud nevű internetes szolgáltatásban fésülődnek össze. A végcél, hogy minél több napon minél jobban aludjunk.