Az alig 40 cm magas robotot szakértők közreműködésével tervezték meg, hogy a lehető leghatékonyabban segítse a kiskorúak érzelmi és kognitív fejlődését. Szándékosan kerek arccal, nagy szemekkel és a mesékből ismert, manósapkás fizimiskával látták el, mert a barátságos formától és a szelíd, halványkék színtől azt remélik, hogy könnyebben képes szimpátiát és bizalmat kelteni az 5-10 éves gyerekekben.
Yves Béhar, svéd dizájner és a kaliforniai Embodied cég közös fejlesztése Moxie, minden idők talán legaranyosabb ábrázatú robotja, amelyet a gyerekek tanuló- és játszótársaként terveztek – írja cikkében a Design Boom. A mesterséges intelligencia és robotika területén működő vállalat évek óta dolgozik olyan robotok fejlesztésén, amelyek képesek valódi segítséget nyújtani az otthoni betegápolásban, a gyerekeknek a tanulásban, és összességében a családok életminőségének javításában. Mindezt olyan, társas interakciókra képes háztartási robotok tervezésével képzelik el, amelyek a mesterséges intelligencia által kapnak az emberihez hasonló személyiséget, és amelyek ezáltal képessé válnak a mindennapokban érzelmileg is támogató társként viselkedni. Pont úgy, ahogyan azt legújabb fejlesztésük, Moxie is teszi.
A szoftverébe csupa jó tulajdonságból álló készletsort programoztak, köztük pl. klasszikus beszélgetési mintákat is, így aztán kisbarátként meghallgatja a gyereket, képes a szemébe nézni, és az adott pillanatban megfelelő arckifejezéssel reagálni. Ezen kívül megtanítja őt meditálni, vagy rajzolásra, olvasásra, kreatív aktivitásra, és a szüleivel való beszélgetésre ösztönzi őt. Moxie beprogramozható, így ha szülőként szeretnénk, akár hétről hétre más és más témájú célokat ad majd gyerekünknek. Ezeket aztán játékos küldetésként teljesíthetik együtt. A kis robot minden héten egy-egy olyan fontos dologról mesél, mint a barátság jelentősége, vagy arról, hogy milyen az, amikor valaki empatikusan viselkedik.
…és a cikk még nem ért véget!
A teljes anyag a kreativ.hu-n a Next by Telenor rovatban olvasható, gyere át érte, megéri!