Szellemi munka közben nagyon könnyű szétcsúszni, a figyelem lankadása pedig a teljesítmény rovására megy. A koncentrációs hullámvölgyekkel küzdőknek kifejlesztett Blueberry okosszemüveg méri a pulzust, figyeli az agyi aktivitást és valós idejű visszajelzést ad, ha már nem fókuszálunk a munkára.
Akár a munkahelyünkön vagyunk, akár home office-ban, elég egy üzenetet jelző villanás a telefonon, vagy egy oda nem illő gondolat, és máris teljesen máshol járunk. A lankadó figyelem mellett a hatékonyság másik fő ellensége a stressz, aminek enyhítéséhez előbb meg kell értenünk, hogy milyen feladat váltja ki. A Blueberry Smart Glasses ebben a két, mindenki számára ismerős jelenség leleplezésében nyújt segítséget.
Mindezt úgy teszi, hogy a halántéklebenyre simuló szenzorral monitorozza az agyi aktivitást és figyeli a pulzust, ezenkívül automatikusan követi, hogy mikor, milyen mértékű a mentális terhelésünk. A szellemi erőfeszítés folyamatos megfigyeléséből származó adatokat a szemüveghez fejlesztett mobilalkalmazás rögzíti, és látványos grafikonokkal szemlélteti.
A kütyü azt is érzékeli, ha valami elvonja a figyelmünket, és az agyi aktivitásunk csökken. A szemüveg a lencsék színének változásával ad valós idejű visszajelzést a mentális folyamatokról. Figyelmeztet, mikor érdemes más típusú feladatra váltani, beiktatni egy pihenőt, vagy kipróbálni egy irányított relaxációs gyakorlatot – például néhány percig hulló esőcseppeket nézni az alkalmazás által javasolt videón.
És hogy miért hasznos ez? A Blueberry-t azért hozták létre a fejlesztői, hogy segítsék azokat, akik koncentrációs hullámvölgyekkel küzdenek a munkahelyükön. Az agytevékenységünk rendszeres monitorozásával és a pulzusunk mérésével kiderül, mennyi mentális erőfeszítést igényel és mennyire stresszel minket egy-egy feladat, és milyen gyakran kell szünetet tartanunk ahhoz, hogy jobb legyen a teljesítményünk. A mobilapp összefoglaló jelentéseiből megtudhatjuk, hogyan változik a mentális terhelés a napi tevékenységeink során, és még javaslatokat is kapunk a produktivitás növeléséhez.
A Blueberry működése az ún. funkcionális közeli infravörös spektroszkópián, az fNIRS neurotechnológián alapul.
…és a cikk még nem ért véget!
A teljes anyag a kreativ.hu-n a Next by Telenor rovatban olvasható, gyere át érte, megéri!