Az amerikai Qualcomm cég, amely az okostelefonok millióiba gyárt chipeket, most egy aprócska antennamodult mutatott be, amely azonban jócskán eltér a telefonodban, vagy mondjuk rádiódban használt antennától. A fenti képen a QTM052-es antennamodul egy penny mellett látható, a méretek érzékeltetése végett: egy meglehetősen aprócska alkatrészről van szó. Ez az újfajta antenna teljesen másként működik, mint a hétköznapi rádiótávközlésben eddig használtak: az új modul ugyanis alkalmas arra, hogy milliméteres hullámhosszú rádióhullámokat fogjon és bocsásson ki.
Ez a modul így arra is alkalmas, hogy napjainkban a 4G szolgáltatások működtetésére használatos 600 megahertztől 5,8 gigahertzig terjedő frekvencia helyett a 24 gigahertzen vagy még magasabb frekvencián kommunikáljon – az ilyen frekvencián sugározott elektromágneses hullámok ugyanis 1-10 milliméteres hosszúságúak. Ezek a rádióhullámok teljesen másképp terjednek a levegőben, mint a manapság használt telefonok által használtak: a milliméteres rádióhullámok ugyanis csak akkor tudnak célba érni, ha a készülék antennája közvetlenül rálát az adóegységre, ekkor viszont óriási, akár több gigabites átviteli sebességet tud biztosítani.
Nem véletlen, hogy a most bemutatott modul is több kis antennából áll, és valószínűleg egy eszköz belsejébe is több (legfeljebb tizenhat) ilyen antennamodult kell majd felszerelni. A Qualcomm által fejlesztett, speciális vezérléssel lesz lehetőség arra, hogy az eddig a hétköznapi felhasználók számára nem ideális milliméteres hullámokat hétköznapi eszközökben is használni lehessen, a rádióhullámok megfelelő formálásával így a technológia akár az adótoronyra való közvetlen rálátás nélkül is használható lesz.
Ennek ellenére a milliméteres hullámhosszú technológiát elsősorban sűrűn lakott városi környezetben, vagy zsúfolt csarnokokban fogják alkalmazni, a hagyományos mobiltelefonos rádióegységre továbbra is szükség lesz a készülékeinkben. A gyártó szerint a modul első példányait már a jövő év első felében gyártani kezdi.