Kipróbáltuk a magyar fejlesztésű mobil EKG-készüléket: a csupán névjegykártya méretű eszközzel bárhol és bármikor klinikai szintű vizsgálatot készíthetünk a szívműködésünkről. A mérés eredménye az okostelefon képernyőjéről azonnal leolvasható.
Magunk sem hittük volna, hogy az MWC 2018-ról nem egy új okostelefonnal, hanem épp egy elektrokardiográffal, közismertebb nevén EKG-val térünk haza. Jól olvassátok, arról az orvosi eszközről van szó, amely a szívünk működéséről szolgál orvosok számára hasznos diagnosztikai információkkal. Pulzusszámot már az utóbbi években megjelent fitneszpántok és okosórák is elég precízen tudtak mérni, bluetoothos vérnyomásmérőt is évek óta lehet venni a boltban, ám EKG-t eddig nem lehetett egyszerűen készíteni házilagos módon.
De most már lehet, ráadásul az egész szerkezet csupán akkora, mint egy névjegykártya. Tényleg csak akkora, elfér akár a nadrágunk zsebében is: több mint egy héten át teszteltük a WIWE nevű orvosi okoskütyüt, amely egyébként magyar fejlesztés.
Pofonegyszerű használni:
- bekapcsoljuk az oldalán lévő gombbal
- elindítjuk a telefonunkon (Android vagy iOS) futó WIWE applikációt, ilyenkor automatikusan kapcsolódik a telefonunkhoz
- elindítjuk a mérést, ami kicsivel több mint egy percig tart
A mérés során a hüvelyk-, vagy mutatóujjunkat a WIWE előlapján lévő szenzorokra kell helyezni: mutatóujjunkat akkor érdemes használni, ha az eszköz az asztalon van, ha két kezünkben tartjuk, a hüvelykujjak esnek kézre. A leírás szerint fontos, hogy az ujjaink a kütyü hátoldalán semmiképp ne érjenek össze.
A balkezünket rövid ideig vörös fénnyel világítja át a szenzor, ez a véroxigén-szint vizsgálatához szükséges, míg az EKG-mérés elvégzéséhez egy percig kell hüvelykujjainkat a szenzorhoz érintenünk. Ha a mérés befejeződött, az érintkezők között lévő, EKG-görbét mintázó jel vége is világítani kezd. Ha netán elengedtük volna az érintkezőket mérés közben, ezt az eszköz érzékeli: ilyen esetben újra kell indítanunk a mérést. Érdemes tudni, hogy az eszköz akár okostelefon nélkül is használható mérésre, ám az eredmények elemzését csak a mobil eszközre kapcsolódva lehet elvégezni.
Mit mutat meg a zseb-EKG?
A WIWE applikációja automatikusan kiértékeli a mérési eredményeket, amelyeket három fő pontban mutat meg: az első csoportban az EKG mérési eredmények olvashatók, a második a szívritmus szabályosságát, illetve az esetleges eltéréseket mutatja meg, míg a harmadik a karmrai heterogenitásról, vagyis a szívizmok működésének állapotáról ad tájékoztatást.
Ha egy értéket zölddel mutatja az alkalmazás, a mért érték az egészségügyi határértéken belül van, míg a sárga szín kismértékű eltérést, a piros pedig nagymértékű eltérést jelez. Utóbbi esetben ajánlott szakorvossal felvenni a kapcsolatot, akinek a mérési eredményeket az alkalmazásból egyszerűen lehet egy .pdf fájlban továbbítani a mért értékeinket. Ezek mellett az alkalmazás a mért pulzusszámot és a vér oxigéntelítettségének értékét is megjeleníti, és ezek esetében is jelzi a túlságosan alacsony, vagy túlságosan magas értékeket.
Az egész családnak elég lehet egy WIWE
A WIWE orvosi mérőműszerekkel azonos pontosságú, rendkívül fejlett eszköz, ára nagyjából egy középkategóriás okostelefonéval azonos: 87,990 forint. Szerencsére az eszköz magyar fejlesztői úgy tervezték meg az alkalmazást, hogy azt egyszerűen használhassák többen is.
A családtagok számára külön fiókokban menthetjük el a mérési eredményeket, csupán arra kell figyelni, hogy az egyes mérések elvégzése előtt mindig a megfelelő családtag fiókjába lépjünk be. Így pedig akár egyetlen mobil EKG képes kiszolgálni egy teljes családot, szükségtelenné téve a folyamatos látogatást a rendelőbe. A névjegykártya méretű eszköz pedig képes előrejelezni a stroke és a hirtelen szívleállás kockázatát is, ami pedig életet menthet.
A WIWE csapattal a Mobil Világkongresszuson is beszélgettünk, a videót itt láthatjátok: http://bit.ly/MWC-WIWE
Köszönjük a tesztelési lehetőséget a WIWE fejlesztőinek, a mobil EKG-ról részletesebben az ő hivatalos oldalukon találhattok információt, és megrendelni is ott lehet az eszközt.