Nem viccelünk, a Yashica Y35-ösbe “filmet” kell rakni, exponálás előtt pedig mindig fel kell húzni, mégis digitális fotó lesz a végeredmény. De hogyan lehetséges ez?
A Yashica egy szebb napokat megélt, japán fényképezőgépgyártó volt, amelyet 1949-ben alapítottak, csúcskorát a hatvanes-hetvenes években élte, majd 1983-ban felvásárolta az ugyancsak japán Kyocera, amely egészen 2005-ig gyártott ezen a márkanéven filmes és digitális kamerákat. Most pedig egy igazi hipsztereknek szánt fényképezőgép formájában tért vissza a név, amelynek a fejlesztéséhez és gyártásához a Kickstarteren gyűjtöttek pénzt. A koncepciót a mai, okostelefonnal is remek képeket készítő generáció biztosan nagyon bizarrnak találja: az Y35 egy “digifilmes” fényképezőgép, amely valójában digitális képeket rögzít, de működése a régi filmes gépekét mímeli.
Ennek megfelelően a gépen hiába keresnénk LCD-képernyőt, nem lehet rajta visszanézni a fotókat, és persze arra sincs mód, hogy töröljünk esetlegesen rontott felvételeket magán a gépen. Ráadásul még “filmet” is kell belehelyeznünk, pedig a valóságban SD-kártyára kerülnek a képek. A fejlesztők által készített “digifilm” valójában egy fényképezőgépes filmtubusra emlékeztető digitális szerkezet, amelynek behelyezésével egykor népszerű fotófilmek tulajdonságait (például fényérzékenység, képstílus, színhőmérséklet, formátumát, stb.) utánozza – ezekből összesen hatféle létezik, ezek jellegzetességeit meg is lehet nézni a gyártó oldalán. Bár a Yashica Y35 két ceruzaelemről működik, két exponálás közt kvázi fel kell húzni a zárszerkezetét, mielőtt újat fotót rögzíthetnénk vele.
Egyébként a Yashica Y35 egy teljesen átlagos, automatikus exponálást kínáló kompakt digitális gép: a záridő 1/30-as másodperc és 1/6000-ed másodperc között tudja állítani, illetve az exponálógomb nyomvatartásával 1 másodperces záridő is aktiválható.
A gép lencséje fix, f/2.0-ás fényerejű, fókuszálni 100 centiméter és a végtelen között képes, a képérzékelő szenzora pedig 14 megapixeles, de csak állóképeket rögzít, videót nem. Sajnos a gépről készült külföldi tesztek írói egyáltalán nem voltak elragadtatva a Yashica Y35-ös képminőségétől és egyéb képességeitől, leginkább a forintra átváltva 90 ezres árát sokallják, mondván, a modell tudása ennél sokkal olcsóbb gépével egyenlő.
Ha te inkább nem akarnál kamu filmes géppel játszani, hanem továbbra is az okostelefonoddal fotóznál, nézz szét a kínálatunkban!