Connected Life

  • Tesztek
  • Lifehack
  • Szemcukorka
  • Könnyű

Itt a terápiás okoskerékpár, amihez a bringás komponálja a zenét

2018. Júl. 19. Tesztek
Tempo okos szobabicikli

„Édesapám kerekesszékből nevelt fel. Fantasztikus ember volt. Többet kaptam abban a néhány évben, mint amit mások a többszöröse alatt megtapasztalhatnak. Ez a belső motivációm az idő tartalmas kihasználására és az életigenlésre jelenik meg a projektjeimben is” – ezt Pancsa Emese, a Tempo tervezője mondta, aki évek óta azon dolgozik, hogy olyan eszközöket tervezhessen, amitől egy kicsit mindenkinek jobb lehet a világ. ‘Ezzel az okosbringával például pedálozás közben lehet zenét komponálni az edzéshez, de fejlesztést igénylő gyerekek, fiatalok is használhatják terápiás céllal. Egy olyan eszközt szerettem volna létrehozni, aminek segítségével le tudom tenni a hétköznapok terheit, ezt pedig játékos módon, a zene által érhetem el. A zenével hangulatokat közvetíthetünk, érzéseket és energiákat adunk át. A Tempo segít megfeledkezni arról, hogy használata közben az egészségeden dolgozol” – fogalmazott Pancsa Emese a speciális kerékpár tervezője, aki ötletével néhány hete mesterszakos formatervezőként megnyerte a Budapesti Metropolitan Egyetem házi startup-versenyét. Tavaly nyáron projektjét a Magyar Innovációs Szövetség is elismerte Harsányi István Hallgatói Díjjal, de az építőművészek- és design kategória első díját is hazavihette a 2017-es Országos Művészeti Diákköri konferenciáról.

Pedálozni és tekergetni!

A Tempo nem csak egy formatervezett kerékpár. Egy emberi energiával működtetett hangszer, amelyen pedálozással adható meg a ritmus, a speciális kormánya pedig gyakorlatilag keverőpultként működik. A két markolat végeit ugyanis négy-négy, körgyűrűszerű tekerővel hosszabbították meg, amelyekre színes háromszög, kör, négyzet és X jelet applikáltak – pont úgy, mint egy játékkonzol joystick-jára. A tekerőkhöz nyolc különböző digitális zenealapot párosítottak, ezek tekergetésével lehet előcsalogatni a megkomponált zenét pedálozás közben. Az intenzívebb pedálozásból ritmusosabb zene születhet, de a felhasználó a harmóniát olyanra alakítja, amilyenre csak hangulata, kedve tartja.

A megkomponált zenét aztán elmentheti későbbre, hogy a számítógépén finomhangolja tovább, vagy ha elég izgalmasnak találta, akár posztolhatja is közösségi oldalára. Már készül az applikáció, amely zenei háttértárként működik majd a kerékpár mögött, és amely segítségével nemcsak saját dallamokat lehet felvenni és Bluetooth-szal az eszközre tölteni, de a dallamokból pedálozással egy újabb zeneszámot is mixelni.

Pancsa Emese

Zenélő szobabringa, közösségi bútor, fejlesztő eszköz

A kerékpár funkcionalitásának kidolgozása, és az ergonómiai váztól a 3D-ben nyomtatott tekerők megtervezéséig minden alkatrész Pancsa Emese ötletéből született. Később aztán a projektbe Ujvári Dávid villamosmérnök barátja is beszállt, aki az elektronikai tervezésnek és a programozásnak lett felelőse. Emese alapvetően két célcsoportban gondolkodott. Egyrészt egy olyan közösségi bútort akart tervezni, amit a jövő munkahelyei teljesítménynövelő, preventív eszközként használhatnak a dolgozók mentális és fizikális állapotának támogatására. Másrészt, amikor az egyéni fejlesztést igénylő gyerekek és fiatalok is a figyelme fókuszába kerültek, még tudatosabban gondolta tovább a Tempot.

„Már érkezett megkeresés értelmi sérültek gondozásával foglalkozó alapítványoktól, akiknek szakmai visszajelzései arra inspiráltak, hogy az eszköz kialakítását számukra is könnyen használhatóvá tegyük” – utalt Emese arra, hogy a testi, lelki komfortérzet keresztmetszetében született kerékpár valójában alternatív zeneterápiás eszközként is képes működni. A kormányon például a gyerekek kedvéért festette színesre a piktogramokat, a tekerőket pedig azért mintázta domborúra, hogy a vakok és gyengén látók is könnyen beazonosíthassák a különböző zenealapokat.

De nem ez az első, speciális igényekre szabott, fejlesztést segítő ötlete. Korábban tervezett már egy olyan ülőbútort is, amelyet egy kerekesszék kerekeiből és hajtókarikáiból állított össze, és amelyben bárki a törökülés pozícióját felvéve nyugtató, meditatív állapotba ringathatja magát.

Jótékonysággal kombinálva kalapoznak

Az elmúlt néhány hónapban egyre több helyről érdeklődnek, hogyan tudnák a kerékpárt fejlesztő eszközként használni. Legutóbb Emesét egy alapítvány vezetője hívta fel azzal, hogy az Esély című tévéműsorban látta a Tempót, és szívesen felajánlana egy komolyabb összeget azért, hogy megvehesse az intézménynek. Emeséék nem fogadták el az összeget, inkább eldöntötték, hogy ha elindul a Kickstarter-kampányuk, akkor abban aktiválnak majd egy jótékonysági lehetőséget. Így a támogatók egyetlen nagyobb összegért cserében két kerékpárt rendelhetnek: egyet maguknak, egyet pedig egy rászoruló alapítvány számára adományként.

Pancsa Emese a Tempo korábbi prototípusával

Amíg azonban a kampány elindul, lejárja a néhány hete elnyert holland Campus Mundi ösztöndíját. Így szeptembertől Groningenben újabb 6 hónapig tanulhat formatervezést, miközben igyekszik élni minden lehetőséggel, ami ezzel jár. Csiszolgatja például a szakmai angolját, hogy az eddig fejlesztett termékeiről nemzetközi környezetben is magabiztosan tudjon majd beszélni; és mivel megint tele a feje és a laptopja skiccekkel és ötletekkel, nagyon várja, hogy a holland művészeti egyetem jól felszerelt műhelyében önthesse formába azokat.

És, hogy honnan az ötlet?

„Édesanyámat 3 évesen veszítettem el, édesapám kerekesszékből nevelt fel. Nagyon sokat tett a magyar mozgáskorlátozott sportért, alapító tagja volt a Magyar Paralimpiai Bizottságnak, és 12 éven át elnöke a Magyar Mozgáskorlátozottak Sportszövetségének. Nyolc éves koromtól kibővült a családunk a nevelőanyukámmal, Dani Gyöngyivel, aki paralimpikonként a téli és nyári sportokban is kiemelkedő eredményekkel büszkélkedhet” – utalt Emese a családi háttérre, amely miatt gyerekkorát másnak, nehéz helyett különlegesnek nevezi, és ami pontosan megmutatja, mikortól lett számára kiemelten fontos a társadalmi felelősségvállalás és az önmegvalósítás kérdése.

Édesapja akadálymentes blues kocsmája 20 évig volt meghatározó pontja a család és barátai életének, neki pedig egész korai elhatározása volt, hogy egyszer a tudásával fog segíteni másoknak az egyenlő lehetőségek elérésében. „Édesapámat 21 éves koromban vesztettem el még a gyermekkor vége, a kisfelnőttség küszöbén. Fantasztikus édesapa volt, többet kaptam abban a néhány évben, mint amit mások a többszöröse alatt megtapasztalhatnak. Ez a belső motivációm az idő tartalmas kihasználására és az életigenlésre megjelenik a projektjeimben is” – fogalmazott a fiatal tervező, majd hozzátette, a Tempo is azért született, hogy minél többet tudjon visszaadni, és így a használókat is hozzásegíteni valami még jobbhoz.

Az alábbi videó Pancsa Emese TEDx előadásáról készült, amelynek 5:25-től kezdődő szakaszában kiderül, hogy pontosan hogyan lehet előcsalogatni a zenét a bringából.

 

Ha érdekelnek a hasonló, technológiával kapcsolatos történetek, keresd fel  Next by Telenor rovatot is a Kreatívon!

Júl 19, 2018gaegyed
Hasznosnak találtad a cikket?
Igen Igen Nem Nem (+6)
Így pörgette fel a MyTV-t a focivébé!Víz alá merülhetsz a Minecraft új frissítésével!
További cikkek
 
Van háziállatod? Íme, a top 5 kisállatos kütyü!
 
Három szavas geokód vezet mostantól a mongol törzsek jurtáiba
Legolvasottabb cikkek
FRISSÍTVE: Finomhangolták módszerüket a trükkös csalók, így védekezhetsz ellenük!
2018. aug. 7.
0 views
Kövess minket Facebookon
Legutóbbi bejegyzések
  • Mesterséges intelligencia ír zenét a PicsArt felhasználóinak 2020. jún. 3.
  • A macskatartók álma az öntisztító, mozgásérzékelős alom 2020. máj. 27.
  • Önbizalmat ad és empátiára tanít Moxie, a világ legaranyosabb robotja 2020. máj. 20.
Ezt már olvastad?
Címkék
AndroidiOSMobiljátékappajánlóMWC18játékajánlóTelenorOkostelefonCES 2019SamsungCESAppHuaweiÉlet a TelenornálIFA18HipernetNőnaprobotIFA 2018karácsonyLGNokiaOkosóraInstagramDrónJátékMWCGyerekKutyaIFAtévéfitneszpántBluetoothZeneAIIoTVRreklámkampányTesztGoogleOkosközlekedésYelonSONYOktatásyoutube

Connected Life

Hiszünk abban, hogy a mobilitás és a technológia képes javítani az emberek életminőségét. Hogy ezzel a lehető legtöbben tudjatok élni, a ConnectEd-en újdonságokat, érdekességeket vagy mindennapi hasznos trükköket hozunk el nektek! A Connected Life-ot a Telenor üzemelteti.

Legnézetebbek
FRISSÍTVE: Finomhangolták módszerüket a trükkös csalók, így védekezhetsz ellenük!
0 views
Archívum
  • 2020 június (1)
  • 2020 május (4)
  • 2020 április (5)
  • 2020 március (4)
  • 2020 február (3)
  • 2019 december (1)
  • 2019 szeptember (1)
  • 2019 július (1)
  • 2019 május (3)
  • 2019 április (8)
  • 2019 március (16)
  • 2019 február (21)
  • 2019 január (25)
  • 2018 december (25)
  • 2018 november (24)
  • 2018 október (27)
  • 2018 szeptember (24)
  • 2018 augusztus (28)
  • 2018 július (26)
  • 2018 június (30)
  • 2018 május (21)
  • 2018 április (22)
  • 2018 március (17)
  • 2018 február (17)
  • 2018 január (2)
  • 2017 december (2)
  • 2017 november (1)
  • 2017 július (1)
  • 2016 április (1)
2018 © Telenor - Minden jog fenntartva