Évek óta ezeket várjuk, az idei Mobile World Congressre azonban ténylegesen meg is érkeztek az első olyan összehajtható kijelzős okostelefonok, amelyeket már korlátozott számban meg is lehet majd vásárolni a boltokban.
A Samsung képernyője befelé hajlik…
Elsőként – egy héttel az MWC előtt – a Samsung mutatta be saját összehajtható mobilját, a Galaxy Foldot – ugyanazon a privát sajtóeseményen, ahol a Samsung Galaxy S10-esek is bemutatkoztak.
Kívülről, összecsukva a Galaxy Fold egy normális, bár a szokásosnál kissé vastagabb okostelefonnak tűnik, ami nem meglepő, hiszen a külső oldalán lévő érintőképernyő átlagos, 4,6 color méretű. Viszont ha kettéhajtjuk a készüléket, rögtön előtűnik a belső érintőképernyő, ami már 7,3 colos, vagyis akkora, mint egy kompaktabb táblagép.
A hajlékony AMOLED kijelzőnek köszönhetően a képernyő félbehajló részén sem szakad meg a kép, nincs semmilyen káva, teljesen úgy lehet használni a Foldot, mint egy normális táblagépet, legfeljebb a kissé fura, 4,2:3-as képaránya lehet fura, egy tipikus tablet képernyője ugyanis hosszúkásabb.
Azért lássuk be, elég menő lehet mondjuk egy óriásképernyőn játszani, vagy cikkeket olvasni reggel a metrón iskolába vagy munkába menet. Főleg, mivel a hardver is elég combos a Samsung Galaxy Foldban: egy nyolcmagos, hét nanométeres eljárással készülő lapka hajtja meg (a gyártó még nem árulta el azt, hogy milyen), a memória mérete 12 gigabájt, a háttértáré pedig 512 gigabájt, szóval játéknak, fotóknak és filmeknek is lesz rajta elég hely.
A hajlékony telelefont telepakolták kamerákkal: van egy 10 megapixeles szelfikamera az összecsukott állapotban használatos külső képernyő felett, még a szétnyitott óriásképernyő felett dupla kamerarendszer kapott helyet egy 10 és 8 megapixeles modul – az egyik szelfizéshez használható, a másik távolságmérést végez. Végül pedig a hátlapra is került még további három kamera, ezek 16, 12 és 12 megapixelesek. Ezek az átfogásaikban térnek el: kettő széles látószöget biztosít, egy pedig kétszeresnek megfelelő optikai zoomot.
A Samsung Galaxy Fold Android 9.0-s akkumulátorral érkezik majd valamikor a második negyedévben, azt azonban még nem tudni pontosan, hogy mely országokban lesz kapható. Érdemes azonban már most elkezdeni spórolni rá, mert kétezer dollár körüli, vagyis mintegy 600 ezer forintnak körüli nettó áron várható a megjelenése 4G-s és 5G-s verziókban.
…a Huawei-é pedig kifelé
Bár a Huawei itthon is jó ár-érték arányú okostelefonjairól ismert, a kínai gyártó félbehajtható csúcskészüléke, a Mate X is kifejezetten drága lesz, 2300 euróba, vagyis mintegy 730 ezer forintba kerül majd. Ez a telefon épp az ellenkező irányba hajlik, mint a Samsung Galaxy Foldja, ezen ugyanis a főképernyő nem belül, hanem kívül van. Ez egyben azt is jelenti, hogy nincs is szükség második kijelzőre a telefonon – remélhetőleg ez nem teszi majd sérülékennyé a telefont.
Szétnyitva ez a telefon nagyjából akkora, mint egy iPad Mini: 8 col az AMOLED képernyő átlója, ami összecsukva 6,6 colosra szűkül (a hátoldalra pedig a 6,3 colos átlójú fele hajlik be). A kínai gyártó egy nagyon bonyolult felépítésű, de ígérete szerint strapabíró zsanért fejlesztett ki a készülékhez, amely hézegmentesen záródó kijelzőt ígér.
Azt már most tudni, hogy a Mate X modern, ugyancsak 7 nanométeres technológiával készülő lapkakészlettel lesz felszerelve, amely már támogatja az 5G-t is, akár 4,6+ Gbps-os elméleti letöltési sebességet biztosítva – de persze 4G hálózaton is működőképes lesz az eszköz. Az akkumulátora 4500 milliamperórás lesz, vagyis akkora, mint a ma kapható legnagyobb méretű okostelefonoké. Ekkora telep mellé már gyorstöltés is dukál, ez sem maradt ki a készülékből, fél óra alatt 85%-osra lehet tölteni az aksit.
Az LG az idén konzervatívban nyomja
Idén a Samsunghoz hasonlóan dél-koreai LG is felült a dupla képernyős mobilok vonatjára, de ez a cég egy jóval konzervatívabb megoldást választott. Az új V50 ThinQ 5G nevű új készülékben hiába keresünk félbehajtható kijelzőt, ehelyett egy opcionálisan megvásárolható másodlagos képernyőt kínál az egyébként teljesen hagyományos formatervű, de 5G-s adatátvitelre is alkalmas készülékhez.
Már az alap V50 ThinQ 5G-t is jókora, 6,4 colos, QHD+ felbontású OLED képernyőt tartalmaz, de ha ez valakinek nem lenne elég, megveheti hozzá a Dual Screen kiegészítőt, ami egy másodlagos kijelzőt takar: ez 6,2 colos, és a full-HD-nál kicsivel nagyobb felbontást kínál. Ugyanakkor a felcsatlakoztatásával további 131 grammal nő a telefon tömege.
Cserébe viszont sokkal hatékonyabban lehet multitaszkolni a telefonnal: például amíg valamilyen műsort nézünk a felső képernyőn, az alsón láthatjuk a beérkező üzeneteket. Vagy játékoknál a teljes alsó kijelzőpanel szolgálhatja az irányítást, a felsőn pedig teljes egészében látszódhat a játék, mint egy Nintendo DS konzolon.
Ez a telefon egy Qualcomm Snapdragon 855-ös chipet és 6 gigabájt memóriát használ, háttértára 128 gigabájtos, de kis is bővíthető. Kamerából a hátlapon három, az előlapon kettő van, ezek a látószögeikben térnek el egymástól, van közöttük széles, normál, és a hátlapi esetén egy telefotós lencse is. Sajnos azt még nem tudjuk, hogy mennyibe fog kerülni, és hogy hol lehet majd megvenni, jó áron az opcionális külső képernyővel is versenyképes készülék lehet a V50 ThinQ 5G.