Tudtad, hogy egy okostelefon esetében az akkumulátor kapacitása mellett mi a másik nagyon fontos tényező? Hát az, hogy a készülék lehetővé teszi-e a gyorstöltést! Ebben a témában Tech2.hu-s barátaink készítettek egy videót, amelyet fentebb meg is nézhetsz. Mi is összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat az okostelefonod akkumulátoráról és annak töltési lehetőségeiről, hogy eloszlassuk az esetleges kételyeket és téveszméket.
Mi az a gyorstöltés?
A különböző gyorstöltési technológiák teszik lehetővé, hogy az okostelefonunk akkumulátorát gyorsabban töltsük fel energiával, mint amit egy hagyományos töltő lehetővé tenne. Lényegében arról van szó, hogy mind az okostelefont, mind pedig a töltéshez használt adaptert felszerelik egy olyan vezérlőelektronikával, amely lehetővé teszi a telefon belsejében lévő telep töltését a lehető legnagyobb áramerősséggel, amelyet az akkumulátor állapota még lehetővé tesz. Ezek a komponensek természetesen némileg növelik a készülékek és az adapterek vételárát, ezért nem támogatja az összes ma kapható okostelefon ezt a lehetőséget. Szerencsére a mai közép-, és felsőkategóriás készülékek többségében már elérhető ez a lehetőség, így például a Samsung Galaxy S9-ben, a Huawei P20-ban, vagy éppen az iPhone 8-ban is.
Mire van szükség a gyorstöltéshez?
Ebből adódóan ha gyorstölteni szeretnénk a telefonunkat, általában gyári töltőadapterre is szükség van, hiszen egy fapados, olcsó töltő nem tartalmazza azt a vezérlőelektronikát, amely a gyorsított akkumulátortöltéshez szükséges. Ráadásul többféle konkurens gyorstöltési technológia léptezik, mást használ például az Apple, a Huawei (Huawei Supercharge), vagy példáula Samsung (Samsung Adaptive Fast Charge). Más gyártók a Qualcomm lapkagyártó cég saját, Quick Charge elnevezésű megoldását alkalmazzák, ami például a HTC U11-esben, illetve egyes LG, Nokia és Xiaomi készülékekben is. A Qualcomm honlapján egyébként az összes támogatott eszköz listája elérhető.
Mivel sokszor még a gyorstöltési megoldásból is több verzió létezik (például a régebbi teelfonokban Quick Charge 3.0-s, az újabbakban Quick Charge 4.0-s megoldást található), ezért az a legbiztosabb, ha a töltéshez olyan gyári kábelt használunk, amit kifejezetten az adott típushoz kínálnak.
Mennyivel gyorsabban tölt a gyorstöltő?
Az Apple tájékoztatása szerint a gyorstöltést támogató iPhone 8 és iPhone X modellek esetében a teljesen lemerült készülék fél óra alatt 50 százalékig feltölthető (hasonló gyorsaságot kínál a Samsung Adaptive Fast Charge technológiája is). Ezzel szemben a gyorstöltést még nem támogató iPhone 7 esetében ugyanilyen töltöttség elérése nagyjából egy órát vett igénybe – legalábbis az Anandtech mérései szerint. A Qualcomm tájékoztatóoldalán azt írják, hogy a Quick Charge 4.0 négyszer gyorsabb töltést biztosít egy hagyományos töltőhöz képest, és 20 százalékkal gyorsabb a Quick Charge 3.0-nál – akár negyedóra alatt képes félig feltölteni energiával a telepet. A fejlődést jól jelzi, hogy a Qualcomm négy évvel korábban megjelent, első generációs Quick Charge technológiája még csupán 40 százalékkal gyorsabb töltést biztosított egy hagyományos adapternél, míg a 4.0-s változata már 400%-os előnyhöz juttatja használóját.
Olvasd el Tech2.hu-s barátaink gyorstöltésről szóló részletes cikkét is: KATTINTS IDE