Hogyan javítják életminőségünket a megfelelően alkalmazott kütyük?
Tény: Már egy szimpla okostelefonnal is meglepően sok adatot rögzíthetsz magadról: a Kalóriabázis appal (iOS-re böngészőből elérhető) például könnyen nyomon követheted, hogy egy adott napon hány kalóriát vittél be, az óriási adatbázisában ugyanis könnyen kikeresheted a legtöbb fajta ételt.
Megfelelő appal (például a Runtastic Heart Rate Monitor and Pulse Checkerrel Androidra, és iOS-re) bármikor lemérd a pulzusodat is. A legtöbb mai telefonnál a villanó közvetlenül a kamera mellett van, így át tudja világítani a hajszálereidet, azok tágulása és összehúzódása alapján méri az értéket.
Ha pedig van egy okosórád vagy fitneszpántod, ennél is többet tehetsz, hiszen ezek a kütyük folyamatosan viselhetők, némelyik pedig több hétig is bírja egy töltéssel.
A kéteztes évek elején megjelent “quantified self”, vagy magyarított verzióban “adatvezérelt élet” mozgalom tagjai digitális eszközökkel monitorozzák saját testük működését életminőségük javítása érdekében. Az amerikából indult kezdeményezésnek ma már világszerte soktízezer követője van. A szenzoros eszközök elérhetősége és a hipergyors internet pedig Magyarországon sem sci-fi, Te is bármikor csatlakozhatsz a mozgalomhoz.
Egész nap mér téged az okospánt
Ha ugyanis egy fitneszpántot vagy okosórát viselsz, az egész nap a csuklódon van, így az típustól függően folyamatosan, vagy néhány perceként lemérheti az aktuális pulzusodat anélkül, hogy te ezt egyáltalán észrevennéd. Ha például nem iszol eleget, a pulzusod könnyen felmehet: egy ilyen órával azonnal nyomon tudod követni, hogy a folyadékbeviteled milyen hatással volt a pulzusszámodra.
Bár nem orvosi műszerek, azért segíthetnek azt is kideríteni, ha valamilyen okból indokolatlanul magas a pulzusod! Még idén piacra kerülnek az első olyan okospántok is, amelyek már EKG-t is tudnak készíteni, így például korai stádiumban előre tudnak majd jelezni bizonyos szívbetegségeket, például a stroke-ot.
Jelzi a pánt, ha lusta vagy…
Ha okospántot viselsz, már a legolcsóbb ftneszpánt vagy okosóra is képes figyelmeztetni téged arra, ha nem mozogsz eleget. Új projekt van a cégnél, vagy sok a tanulnivaló? Bizony könnyű belefeledkezni a mindennapokba. Egy ilyen óra (például az olcsó Xiaomi Mi Band 2) viszont pontosan megmutatja, hogy mikor mennyit sétáltál: lehet, hogy javíthatod az átlagodat csupán azzal, hogy gyalogolsz pár megállót hazafelé.
…de azt is méri, ha sportolsz
A fejlettebb pántok egy sor különböző aktivitást tudnak mérni: az Amazfit Bip például futást, gyaloglást és kerékpározást képes felismerni, míg a Fitbit Versa-ban akár úszhatsz is, összesen tizenötféle aktivitást különböztet meg. A Samsung Galaxy Gear Fit 2 Pro ugyancsak ajánlott választás úszók, futók és bringások számára, de a dél-koreai gyártó úszásmonitorozó appja a a Galaxy Gear Sport órával is használható. A Huawei Watch GT pedig egy igazi hibrid monstrum: nem csak fitneszpántként, hanem okosóraként is fullos szolgáltatást nyújt, kültéri és beltéri sportokhoz egyaránt ideális.
Az előbbi modellek közül az Amazfit Bip, a Huawei Watch GT, a Samsung Gear Fit 2 Pro és a Galaxy Gear Sport beépített GPS-szel is rendelkezik, amely révén pontosan tudják rögzíteni a futás, gyaloglás vagy kerékpározás közben megtett utadat, mint azok a típusok, amelyek a telefon helymeghatározó funkcióját használják. Ráadásul ezekkel az órákkal akkor is tudod pontosan rögzíteni az utat, ha nincs nálad az okostelefonod.
Azt is jelzi, ha nem alszol eleget
Alvás közben is érdemes viselned a fitneszpántot, hiszen a mozgásérzékelő szenzoraival viszonylag precízen tudja rögzíteni az alvásodat. Reggel komplett statisztikát kapsz tőle, amelyből kiderül, hogy összesen mennyi időt aludtál, ez alatt mekkora volt az átlagos pulzusod, és hogyan oszlottak meg a felületes és a mélyalvási fázisok. Segítségével pontos képet kaphatsz arról, hogy egy adott héten eleget pihentél-e vagy sem, így oda tudsz figyelni arra, hogy kipihend magadat, és szépen elmész időben aludni.