Legalábbis a hipersulis iskolákban, ahol kiemelt szempont az, hogy a tanárok és diákok egyaránt modern digitális módszerekez használjanak tanításhoz és tanuláshoz egyaránt! Négy új iskola csatlakozásával nemrég húszra bővült a HiperSuli programunkhoz kapcsolódó intézmények száma: ezekben eddig 243 osztály több mint 5500 diákja élvezheti a digitális megoldásokkal sokkal élvezetesebbé tett tanórákat.
„Szinte nem is vesszük észre, hogy tanulunk”
Ezt írta az egyik hipersulis diák Havassy András, HiperSuli-tanár által készített felmérés egyik válaszában a programunk előnyeiről. A felmérésből az is kiderült, hogy a diákok szerint a tanórai okostelefon-használat legfontosabb előnyei, hogy munkájukra azonnali visszajelzést kapnak, könnyebben tudnak jó jegyet szerezni, a telefonnal jól lehet gyakorolni, és könnyebb, hatékonyabb így a tanulás.
Úgy tapasztalják, hogy az okostelefonok különlegessé, interaktívvá teszik az órákat, ezeken a foglalkozásokon nem izgulnak, kevésbé stresszelnek, amikor tesztet írnak. A diákok fontos szempontként említették továbbá, hogy a telefonok segítségével az órák játékosabbak, és ennek köszönhetően sokszor nem is veszik észre, hogy valójában tanulnak.
A gyerekek szerint nagy előnyt jelent, hogy az okostelefonokkal végzett röpdolgozatok segítik a dolgozatokra való felkészülést, a feladatok megoldása pedig lényegesen gyorsabb, a gyerekek egyből visszajelzést kapnak az eredményről. Papíron ez lassabb, időigényesebb lenne. A diákok azt is hozzátették, hogy a telefonok segítségével jóval könnyebb megérteni a tanárok elvárásait, és az sem utolsó szempont, hogy használatuk környezetbarát, hiszen így nem használnak papírt.
Mit ad a HiperSuli közvetlenül a diákoknak?
A mai diákok digitális alapkompetenciái megvannak: egészen fiatal koruktól használnak digitális eszközöket, a kisebbek jellemzően játékra és YouTube-ozásra, 9-10 éves kortól pedig már chatelésre, kapcsolatteremtésre is. A nagyobb kérdés, hogy ezeket a csatornákat elég tudatosan, megfelelő biztonsággal használják-e, odafigyelnek-e személyes adataik védelmére, vagy ismerik-e a határt, hogy egy chates csipkelődés mikor billen át digitális zaklatásba.
A Telenor által szervezett biztonságos és tudatos netezést segítő akciók nem csak a HiperSulisok kiváltságai; partnerszervezetekkel és a vállalat saját önkéntes kollégái segítségével eddig több mint 38 000 gyerek fejleszthette tudatos nethasználati ismereteit a Telenor jóvoltából. A szülők számára pedig a „Hogyan beszélj a gyerekeddel az Internetről?” című digitális anyag nyújt segítséget, ami szintén elérhető a www.hipersuli.hu oldalon.