Két tizenéves srácot a személyes családi érintettsége sarkallt arra, hogy egy olyan hordható eszközt fejlesszen, amely a genetikai hajlamuk miatt fokozottan veszélyeztetett nőknek segít idejében felismerni a mellrákot. A speciális melltartó hőérzékelőkkel térképezi fel a szöveteket, a mesterséges intelligencia segítségével kielemzett adatokat pedig egyből a felhasználó telefonjára küldi.
Bő egy évvel ezelőtt lehetett hallani először arról a 18 éves mexikói fiúról, akit kétszeres mellrák-túlélő édesanyja inspirált arra, hogy megtervezzen egy olyan speciális melltartót, amely már az egészen korai jeleit is képes felismerni a mellráknak, ezzel pedig a lehető legmagasabb esélyt tudja biztosítani a túlélésre – írja cikkében a TechCrunch. Julian Ríos Cantú ötletét barátjával, Antonio Torres-szal is megosztotta, aki nagymamája évekig tartó rákellenes küzdelme után, technológiai fejlesztőként csatlakozott a projekthez.
2016 júniusában meg is alapították kis cégüket Higia Technologies néven, azóta azonban nemcsak a céljuk, de támogatóik köre is bővült. A kutatásaikat ma már többek között a párizsi AXA, a kaliforniai Stanford Egyetem és a Google is támogatja, áprilisban a Forbes Mexikó 30 legígéretesebb startupja közé választotta őket. Cantú tavaly elnöki kitüntetést kapott, az Egyesült Államok éves orvostudományi kongresszusa pedig az egyik legfontosabb gyógyászati innovációnak nevezte találmányukat. Idén júliusban már a világ legnépszerűbb acceleratoraként ismert Y Combinator is beállt mögéjük egy120 ezer dolláros befektetéssel.
Cantúék szerint a kétszáz bioszenzorral felszerelt, EVA névre keresztelt melltartó nemcsak egy egyszerű eszköz a rendszeres önvizsgálathoz, de a jelenlegi szűrés-technológiában is képes lesz komoly hiányosságot pótolni. “Valódi megoldást kell találnunk a daganatok idejében történő diagnosztizálására. Mert a rendszeres mammográfiai vizsgálatért cserében még mindig kompromisszumot kell kötnie egy nőnek a szervezetét érő sugárzással, a kellemetlenségekkel és a vizsgálatot végző jelenléte miatt érzett szorongással” – fogalmazott Dr. Richard Kaszynski, a Higia Technologies egészségügyi tanácsadója, miközben hozzátette, a negyven év alatti nők sűrű mellszövet-állománya például a röntgensugár számára nehezen átjárható, ezért a mammográfia az apró elváltozásokat nem minden esetben képes kimutatni. “Az EVA azonban egy non-invazív (a szervezetbe beavatkozást nem igénylő) szűrőeszköz, amely a hőérzékelőit használja arra, hogy a különböző sűrűségű, a tumor miatt megnövekedett véráramlású, és ezért magasabb hőmérsékletű szövetrészeket feltérképezze.”