Mire jó egy robot? A háztartásokban, az idősek ellátásában, az orvostudományban, az ipari munkákban, a katasztrófavédelemben, de még a gyerekjátékokban is megállíthatatlanul jelen van a robotika. Könnyebbé, biztonságosabbá, és akár szórakoztatóbbá téve a mindennapjainkat. Manapság már számos otthoni munkát elvégezhetnek helyettünk robotok: kiporszívóznak, felmosnak, kitisztítják a medvencét, vagy lenyírják a füvet.
Hol használnak robotokat?
Léteznek például katasztrófaelhárító humanoid robotok, amelyek olyan érzékelőkkel vannak ellátva, hogy egy váratlan természeti csapás során is képesek legyenek észlelni a romok közül az ott rekedt embereket. Vagy vannak olyan robotok is, amelyeket azért terveztek, hogy idős emberek társai legyenek, és akár egyszerűbb dolgokról beszélgetést is folytathassanak velük, vagy gépi gondozóként segítsenek nekik mindennapi feladataikban. A kis-, közepes-, és nagyteljesítményű ipari robotok pedig segítségünkre lehetnek, ha extrém körülmények között kell munkát végezni. Vagyis a jövőben rengeteg veszélyes feladatot bízhatunk majd a robotokra, így emberéletek kockáztatása nélkül lehet majd elvégezni számos veszélyes munkafolyamatot. A NASA és a General Motors például folyamatosan dolgozik az űrhajósok munkáját segítő Robonauton, ami egy második generációs humanoid robot. Egyelőre csak felsőtesttel rendelkezik, hiszen a világűrben a lábaknak jóval kevesebb szerep jut, működtetése így kevesebb energiát igényel: ezek egy űrutazás során nagyon fontos tényezők.
Már akár Magyarországon is van arra lehetőség, hogy bárki önmaga megépíthesse a saját robotját: már bárki beszerezheti az ehhez szükséges alkatrészeket, sőt még akár segítséget is tudunk kérni a terveink megvalósításához. A társasjátékok és könyvek között rengeteg elektronikus robotkedvencet is lehet már kapni, amelyek képesek reagálni tulajdonosuk hangjára, az érintésére vagy akár a kézmozdulataira is. Okostelefonon vagy táblagépen keresztül programozni és távirányítani is lehet őket.
Léteznek úgynevezett segítő robotok, amelyeknek a feladata, hogy az arra rászorulókat segítse. A “puhakezű” Twendy-One-nak nevezett robot nehéz tárgyakkal és igen finom műveletekkel egyaránt megbirkózik, vagy a walking robot, amely a mozgásukban korlátozott emberek helyett jár. A sebészrobotokkal pedig olyan műtétek is elvégezhetővé válnak, amelyeket emberek által végzett beavatkozás során eddig nem lehetett kivitelezni a magas egészségügyi kockázatok miatt. Minél hatékonyabban műt a robot, annál kevesebb stressz éri a szervezetet, így gyorsabban felgyógyulhat a páciens. Szakorvos hiányában, vagy közvetlen veszélyeztetettség esetén a robotok a távsebészet révén is életeket menthetnek majd. Nem kell sok idő hozzá, és megjelennek az olyan kisméretű robotok, amelyeket az aortán keresztül juttatnak a szervezetbe. Az agy-, és szívsebészet területén ennek különösen nagy jelentősége van.
The request cannot be completed because you have exceeded your quota.Kitúrnak majd a robotok a munkahelyünkről?
Sokakban félelmet kelt a robotok ilyen gyors és intenzív fejlődése, valamint részvétele a mindennapokban. Nem kell azonban attól tartani, hogy a robotok elveszik majd az emberek munkáját és ezzel hatalmas munkanélküliséget okoznak, hiszen a technika fejlődésével új munkaterületek jönnek létre, és a robotok munkába állításával szabaddá válik az út a nagyobb gazdaságosság, illetve a nagyobb hatékonyság, ezeken felül pedig remélhetőleg a több pihenés és szórakozás felé.