A NeMO-Net nevű játékban fura tengeri élőlényeket kell kategorizálni, miután virtuálisan alámerültünk a tenger fenekére. Az inputokkal a NASA szuperszámítógépének kiképzésében és egy globális koralltérkép létrehozásában segítjük a kutatókat.
A Föld szubtrópusi és trópusi tengerpartjainak sekély vizeiben élő korallzátonyok a bolygó legösszetettebb és legkülönlegesebb ökoszisztémái közé tartoznak. A tudósok szerint annyi fajnak biztosítanak otthont, mint egy trópusi esőerdő, csillapítják a tenger hullámzását és ezáltal a part erózióját, és nekik köszönhető több óceáni szigetország számára a gazdaságuk alapját képező halászat fenntarthatósága, nem is beszélve a búvárturizmusról. A korallokat nemcsak az óceán hőmérsékletének emelkedése, a környezetszennyezés és a naptejek használata, hanem az óceán savasodása és a kikötők építése is veszélyezteti.
A NASA tudósai jobban meg akarják ismerni és érteni a korallzátonyok világát, ehhez pedig felfoghatatlan mennyiségű adatra van szükségük. Az űrkutatási szervezet Ames Kutatóközpontjának tudósai évek óta olyan új eszközök kifejlesztésén dolgoznak, amelyek minden eddiginél részletesebben képesek feltérképezni a sekély partokat. Az technológiát eredetileg csillagok megjelenítésére tökéletesítették, de végül a máig részben ismeretlen tengerfenék kutatásában használják. A többek között Puerto Rico, Guam és Amerikai Szamoa területén, az óceánfenéken elhelyezett folyadéklencsés kamerák 3D-s képeket készítenek a korallokról.
Itt kerülnek a képbe a NeMo-Net (Neural Multi-Modal Observation and Training Network) nevű játék résztvevői, akik a stílusosan Nautilusnak keresztelt virtuális kutatóhajóval „merülhetnek alá”. Miközben amatőr kutatóként kiválasztják, hogy éppen algát, tengeri füvet vagy mást látnak a képen, a NASA Pleiades szuperszámítógépe tanul: minél több korallt osztályoznak a játékosok, annál profibb lesz a gép az élőlények azonosításában.
…és a cikk még nem ért véget!
A teljes anyag a kreativ.hu-n a Next by Telenor rovatban olvasható, gyere át érte, megéri!