2018. április 15-éig felhőkről készült, friss okostelefonos fotókat vár a NASA a világ bármely pontján élő felhasználóktól. A beküldött fotók elemzésével azt szeretné vizsgálni az amerikai űrügynökség, hogy a felhők milyen szerepet játszanak a globális klímaváltozásban. Ehhez egy ingyenesen letölthető alkalmazást is fejlesztettek, amelyen keresztül naponta 10 darab képet lehet beküldeni a telefonról. Ezekre a képekre azért van szüksége a NASA-nak, mert a felhasználók által a földfelszínről készített, metaadaatokkal (tehát például a készítés helyével és helyszínével) ellátott fotók képi információi kiegészíthetik vagy igazolhatják a saját műholdjai által készített fotókból nyert információkat.
Bár a NASA CERES műholdjai rendkívül fejlett eszközök, még használatukkal is sok esetben nehézségbe ütközik a különböző felhőtípusok beazonosítása: például a hóval borított tájaktól nehéz megkülönböztetni a pehelyfelhőket. Ha viszont a fentről készült fotók adatait összevetik a földről készült okostelefonos felvételekkel, az elemzés során egyértelműen eldönthető, hogy az adott időben a légkörben volt-e felhő, vagy sem.
Így fotózhatod az eget te is a NASA-nak!
- ha androidos vagy, innen töltheted le a GLOBE Observer alkalmazást
- ha iPhone-od van, itt érheted el az iOS-es verzióját
- ez pedig a GLOBE Observer projekt oldala, ahol minden szükséges információt megtalálhatsz az egész kezdeményezésről
Felhők képeit a felhőbe
Az appot roppant egyszerű használatba venni, viszont telepítés után regisztrálni kell a használatához. Ehhez meg kell adni a saját e-mail címünket, amelyre a rendszer egy véletlenszerűen generált jelszót küld ki. Ha ezt megkaptuk, beléphetünk az alkalmazásban is. Az első indítás során az app engedélyeket kér többek közt a kamera használatára és a fotók elérésére, ezeket a használathoz meg kell adni neki.
Az appban rá kell bökni a Globe Clouds menüpontra:
A menün belül pedig válaszd a New Cloud Observation menüpontot!
A mérések felületén a telefonod automatikusan kitölti az időt és a helyszín koordinátáit:
Ezt követően azt kell megadnod, hogy látsz-e felhőket (vagy repülőgépet kondenzcsíkjait) az égen, és ha igen, azok tisztán láthatóak-e:
A következő menüben az égbolt aktuális színét kell kiválasztanod:
Utána ki kell választanod, hogy tiszta, vagy ködös/párás-e az égbolt:
Végül pedig igennel vagy nemmel kell felelned a talajviszonyokat firtató kérdésekre, például arra, hogy borítja-e hó vagy jég a talajt, saras-e a környező talaj, borítja-e víz, vagy például vannak-e levelek a fákon.
A legutolsó menüben van mód saját fotók feltöltésére is, de ha valamilyen okból a képek küldéséhez nincs kedved, a mérés enélkül is elvégezhető, ha a korábbi képernyőkön mindent beállítottál az aktuális időjárási és felhőviszonyoknak megfelelően. Gratulálunk, hozzájárultál a NASA tudományos projektjéhez! Ha pedig a világ egyéb tájaira is kíváncsi vagy, ezen a linken megnézheted,hogy a világ többi részén lévő önkéntesek mérései szerint hol milyen az égbolt: