Egy puha, selymes cicadiktatúrában élünk…
Ma már mindenki tudja, hogy a macskák uralják az internetet, a hatalomátvétel okait és lépéseit azonban már kevesebben ismerik. A Nemzetközi Macskanap alkalmából összeszedtük neked ezeket, hogy mikor legközelebb valaki egy grumpy cates mémet küld, egy igazi szemöldökemelgetős, popkulturális utalásokkal tűzdelt választ tudj rá adni, bár valószínűleg nem akarsz…de sebaj! Akkor csak gördíts le és nézd meg a képeket! Ma van a Nemzetközi Macskanap.
Grumpy Cat, az egyik leghíresebb netes cica
Első lépések – macskás csetszobák és mémek
Egy ártatlan csetszobával kezdődött. Azzal a csetszobával, melybe a résztvevők a macskájuk nevében jelentkezhettek be, és mely a Meowspeak néven volt ismert a rajongói körében. A téma hivatalos kutatói szerint ők voltak az előfutárai az olyan, már ismertebb cicás mémeknek és oldalaknak, mint a LOLcat (2006) vagy az I Can Haz Cheezburger (2007).
Mások ennél is régebbre datálják a kezdetet: Thomas Edison például bokszoló cicákról készített egy fél perces felvételt még 1894-ben. Az első macskás YouTube-videó 111 évvel később bukkant fel: 2005. május 22-én a videómegosztó egyik társalapítója, Steve Chen töltöttel fel, ahogy saját cicája egy madzaggal játszik.
Az invázió – vírusvideók, cicacelebek
Nagyjából egy időben a macskás mémek megjelenésével kezdtek el terjedni a jelenkori populáris kultúra egyik sarokkövét jelentő macskás vírus videók is, melyek közül az első a „Puppy vs. Cat” című felvétel volt, 2006 májusában. Bár a ma 16 milliós megtekintésszám eltörpül az igazi nehézbombázó videók mellett, 12 évvel ezelőtt ez nagy durranásnak számított.
Az egyre bővülő cicakép és -videó kínálatból természetesen hamarosan elkezdtek kiemelkedni az első celebek: Maru egy japán YT csatornán csinálta meg a szerencséjét: a dobozokból ki- és bemászás annyira népszerű kontent volt ember-rajongói körében, hogy DVD-ket és könyveket is kiadtak róla. Utódai, mint Grumpy Cat és LilBub ennél is nagyobb sikereket könyvelhettek el: főszereplésükkel filmek készültek és rendszeres meghívottjai vörösszőnyeges eseményeknek.
LilBub egy filmbemutatón
A totális hatalomátvétel
2012-re annyira elterjedtek a cicás tartalmak, hogy még a Google X laboratóriumának tanulóalgoritmusát is youtube-os macskavideókkal tréningezték: 20.000 „megnézett” videó után a rendszer 74.8%-os pontossággal tudta eldönteni, hogy a videón egy cica, vagy más tárgy látható. 2014 volt az az év, amikor a netre feltöltött képek kategóriában a macskás képek megelőzték a selfie-ket. Ezután a macskák újabb meghódítandó territórium után néztek…
Pusheen ajándéktárgyak az igazi rajongóknak
Emlékszel, mi volt a Facebook chat első sikeres matricája? Pusheen, a cica. Véletlen? A különböző közösségi felületek leigázása után már csak néhány platform maradt hátra. Hallottál már a bitcoinról?
Macskák a blockchainen is
A Cryptokitties, azaz Kriptocicák egy olyan blockchain alapú játék, melyet 2017. október 19-én mutattak be, 2 hónappal később pedig már 12 millió dollárt ért, pedig nincs túlgondolva: virtuális macskákat gyűjthetsz vele. Ha ez túl bonyolultan hangzik, akkor csak képzelj el egy olyan weboldalt, ahol Ethereum kriptopénzen (a Bitcoin is a kriptopénz egy fajtája) vehetsz cuki rajzolt cicákat. A játék tulajdonképpen azt a kérdést volt hivatott megválaszolni, hogy a digitális térben létezhet-e olyan termék vagy alkotás, ami „ritka”, „egyedi”, esetleg nem másolható. És mi az emberiség válasza? Macskák.
A Kriptocicák alkotói egy olyan rendszert hoztak létre, amely lehetővé teszi, hogy minden újszülött kriptocica egyedi kóddal rendelkezzen (afféle digitális génkészlettel). Ha pedig két meglévő cicát “pároztatunk”, utódaik a való élethez hasonlóan hordozni fogják mindkét „szülő” jellemzőit. “Ez uncsi, ezzel senki se játszana” – mondod te, de tény: volt olyan cica, ami 117.000 dollárnak megfelelő Ethereumért kelt el.
A Kriptocicák genetikai kódjának működési elve
Ha pedig azt hitted, hogy az okoskészülékek (IoT) sem maradtak macskák nélkül, tévedsz. Ez a videó a legnépszerűbb macskás okoseszközöket listázza.
A hatalom átvétel tehát lezajlott, a macskauralom teljes az internet felett. Nézzük az okokat!
Cicakontent-diktatúra: Puha és selymes
A jelenleg legelterjedtebb nézet szerint az internet macskamániája annak is köszönhető, hogy a macskatartók számára nincs más közösségi tér, ahol megoszthatják egymással tapasztalataikat és tanácsaikat. Ezt tovább árnyalják az olyan tényezők, mint a macskák kamera-immunitása (a kutyákkal és gyerekekkel ellentétben hidegen hagyja őket), valamint az is, hogy a feltöltött tartalmak jelentős hányadában antropomorfizáljuk, azaz emberi tulajdonságokkal ruházzuk fel a szereplő állatokat.
Michael Newall, a Kenti Egyetem művészetfilozófiai professzora úgy gondolja, a cicás képek sikerének evolúciós oka is lehet: a babákra jellemző „nagy szem-kis orr-kerek fej” kombó instant előhozza gondoskodó ösztöneinket, és az ugyanilyen külsővel rendelkező cicákkal emiatt önkéntelenül is szimpatizálunk. Amivel egyébként nincs gond: számos pszichológiai kutatás eredménye az volt, hogy a macskás videók jó hatással vannak az emberek kedélyállapotára. Ha azt vesszük, igencsak puha diktatúra a macskáké.