A Nima élelmiszer-biztonsági érzékelője valójában olyan, mint egy műanyag, háromszög alakú mérőszalag; annyi különséggel, hogy a tesztcsíkján nem centiméter-barázdák sorakoznak, hanem speciális szenzorok. Ezek a kis érzékelők felelősök azért, hogy riadót fújjanak az akár csak nyomokban is mogyorót tartalmazó ételek esetén.
A Nima gyártócége még 2016-ban dobta piacra azt a kis szerkezetet, amely képes volt kimutatni az élelmiszerekben a glutént, vagyis a segítségével bárki saját maga tesztelhette, hogy az elé rakott ételben van-e allergén összetevő. Már akkoriban tervezték, hogy a készüléket a jövőben alkalmassá teszik más gyakori élelmiszer-allergének kiszűrésére, és úgy tűnik, hogy ez mostanra sikerült is. Szeptember 12-étől ugyanis már nemcsak a lisztérzékenyeknek, de a mogyoróallergiásoknak is érdemes lehet maguknál hordani ezt a kis kütyüt – írja a TechCrunch.
Ez a kis második generációs érzékelő ugyanis képes kimutatni a földimogyoró fehérje legapróbb nyomát is egy müzliszeletben, süteményben, de tulajdonképpen bármilyen ételben. Ehhez elég mindössze egy kis falatot behelyezni az eszköz apró tárolórekeszébe, majd azzal együtt a tetejébe csúsztatni. Nima mintegy öt percig elemezget, majd egy mosollyal nyugtázza, ha nem talált benne mogyoró-allergént. Ugyanakkor azonnal sírásra biggyeszti a száját, ha a vizsgált fehérjének akár csak a 10 milliomod részére bukkan – az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrzési Hivatal (FDA) előírásai szerint legalábbis ekkor fogja fogyasztásra alkalmatlannak minősíteni az ételt egy mogyoróallergiás számára.
Az eszköz persze nem olcsó, a kis kapszulaszerű tárolókat, amelyekbe az ételmintákat kell tenni, ugyanis minden egyes mérésnél cserélni kell. A készüléket mától 229 dollárért lehet megvenni, a méréshez pedig 12 eldobható, később utánrendelhető rekeszt adnak. Persze a Nima gyártója a mogyoróallergiások figyelmét felhívja, hogy az anafilaxiás rohamok elkerülésére kapott gyógyszert továbbra se dobja el senki, mert bár a készülék 97,6 százalékos pontossággal mutatja ki az allergént a megvizsgált falatban, a földimogyorón kívül más mogyoró- vagy diófélét nem képes felismerni. Ugyanakkor a mellé fejlesztett, Bluetooth-szal összekapcsolt mobilapplikáció abban mégiscsak segítség lehet, hogy a már letesztelt és a szűrőn fennakadt, csomagolt élelmiszerek neve az alkalmazásban eltárolható, és látható az a tiltólista is, amit pl. más alkalmazás-használók már szépen összegyűjtöttek márkák és élelmiszertípusok szerint. A Nima-appnak egyelőre még csak az Egyesült Államokat lefedő étterem-térképén pedig azt lehet böngészgetni, hogy hol, milyen ételeket teszteltek már a mogyoróallergiás és gluténérzékeny sorstársak.
Még több hasonlóan érdekes kütyüről olvashatsz a Next by Telenoron!