Mit gondolsz, miért parkolt ez a telenoros kisteherautó épp a Duna partjára? Nos, azért, mert szeptember 28-án a Magyar Vöröskereszt éves katasztrófa-válaszadási gyakorlatán vettünk részt vele egy dunaújvárosi kempingben. A harminc órán át tartó gyakorlaton a legnagyobb hazai humanitárius szervezet munkatársain és önkéntesein kívül a környező országok vöröskeresztesei is rész vettek.
A gyakorlat alapját képező feladat szerint a hajnali órákban orkán erejű széllel tomboló jégeső és vihar csapott le a képzeletbeli Vihar-szigetre, ahol a leömlő víz szinte azonnal felduzzasztotta a folyót, az áradás megrongálta a hidakat és megszakadt a kapcsolat az egyes területek között. Számos épület megrongálódott, az infrastruktúra helyenként nem működött. A hirtelen érkezett viharban sokan megsérültek, többen eltűntek. Jónéhány bódult állapotban lévő fesztiválozó pedig a sziget egyik elzárt részén rekedt.
Forrás: Magyar Vöröskereszt
Az irányító törzs felállítása után a vöröskeresztesek, magyarok és külföldiek vegyesen, csapatokba rendeződve láttak neki a munkának. Egyebek mellett kitelepítést, befogadóhelyek üzemeltetését, élelmezést, kárfelmérést, segélyszállítmányok extrém terepviszonyok közötti helyszínre juttatását, vízi mentést, élőláncos és mentőkutyás személykeresést és végrehajtottak. Érdekesség, hogy az imitátorokkal eljátszatott sérülteket nem csak a helyszínen kellett ellátniuk, hanem biztonságban el kellett juttatniuk őket egy távolabbi településen felállított mobilkórházba.
Forrás: Magyar Vöröskereszt
De hogyan kerül képbe a Telenor?
Hát úgy, hogy egy katasztrófahelyzetben a mobilszolgáltatások stabil működése kritikus fontosságú: ilyen helyzetben a lakosság telekommunikációs igénye is megnő, illetve a helyszínre érkező mentőalakulatok (hirtelen sok ember egy mobilcellában – ahogyan a fesztiválokon is) mobilhálózati igényit is megfelelően ki kell elégíteni. Csak úgy lehet hatékonyan koordinálni a mentési műveleteket, ha a készenléti szervek és például a Vöröskereszt munkatársai zökkenőmentesen tudnak kommunikálni egymással. A Magyar Vöröskereszt stratégiai partnereként a dunaújvárosi gyakorlaton épp azt demonstráltuk, hogyan lehet a Network Operation Centerünkből (azaz a központi hálózati-koordinációs központunkból) távolról fokozni a hálózat kapacitását, illetve vészhelyzet esetén akár a mobil bázisállomással megfelelő mobilkapcsolatot biztosítani a hanghívások és a mobilinternetes forgalom számára egy katasztrófa helyszínén.
Forrás: Magyar Vöröskereszt
Egy ilyen mobil, furgonra szerelt bázisállomás teljesen azonos módon működik, mint a hagyományos adótornyok, tehát egyaránt képes 2G, 3G és 4G hálózati forgalmat bonyolítani (a különböző megahertz tartományokban – de ebbe most ne menjünk bele 🙂 ). Két ilyen járművünk van, az egyik 15 méter, a másik 30 méter magasra képes emelni az antennákat. Minél magasabbra nyúlik az antenna, annál inkább képes leküzdeni a környező domborzati kihívásokat a rádiójel. A járművek saját dízelgenerátorral vannak felszerelve, amelyekről 7-8 órán át folyamatosan képesek működni, de persze ha az üzemanyag pótlására mód van, akkor gyakorlatilag korlátlanul képesek mobilkommunikációt biztosítani. Amire oda kell figyelni a mobil BTS telepítésénél, hogy a különböző természeti jelenségek ne befolyásolják a működését (negatívan): a járműveket toronyáállítás előtt talpalni kell, azaz a furgon rugózását kiiktatni, a járművet stabilizálni. Ehhez megfelelően szilárd talajra van szükség, a mocsaras, lápos talaj nem megfelelő erre. Figyelni kell továbbá, hogy lehetőleg kevés tereptárgy (fa, épület, stb.) zavarja a mobil antenna rádiójeleit, mert azok rontanák a hatékonyságot. További szempont még, hogy egy árvíz esetén például olyan helyet keressenek a szakemberek, ami tartósan biztonságos lesz, azaz egy későbbi pillanatban sem kerül víz alá, megsemmisítve az átjátszóállomást.
Forrás: Magyar Vöröskereszt
Ezeket a mobil állomásokat egyébként nem csak katasztrófahelyzetben szoktuk bevetni, hanem ennél jóval sűrűbben: például zenei és egyéb fesztiválok helyszínén, ahol kis területen nagy számú ügyfelet kell kiszolgálnunk.
Forrás: Magyar Vöröskereszt
Egyébként nem csak mobil bázisállomással lehetséges segíteni a mentési munkálatokat: sok esetben elég, ha a műszaki kollégáink a távolból úgy konfigurálják át a környező báziállomásokat, hogy azok egy adott területre több hálózati kapacitást biztosítsanak. Lehetséges megoldás még a környező tornyokra (amik üzemeltetése biztonságos a katasztrófa ellenére is) még több rádiós egység felszerelése, amivel szintén növelhető az érintett cella kapacitása. Az is előfordulhat, hogy valamilyen extrém körülmény miatt nem jut áram egy bázisállomásra: ilyenkor először a szünetmentes áramforrásról működnek tovább a berendezések (ezek jellemzően 6-24 órányi áramellátást képesek biztosítani), hosszabb áramszünet esetében pedig a klasszikus, telepített bázisállomások is dízelgenerátorról működtethetők tovább – amennyiben az állomás megközelíthető és a generátor telepíthető, azaz nincs pl. nyakig érő víz a környékén.
Ha vésztöltőre vagy hasonló, szükség esetén nélkülözhetetlen kiegészítőt vásárolnál, nézz szét a kínálatunkban!