
Japánban több mint egymillió ember játszik a taiko dobokon, amelyek népszerűségét a semmihez sem hasonlító mély, dübörgő hangzása és a köré épülő csoportos permonfansz adja; ugyanakkor mivel méreteinél fogva ezek nehezebben szállíthatók és karbantartásuk is körülményes, még mindig keveseknek adatik meg, hogy megtanuljanak játszani a szigetország több évszázados, ősi hangszerén. Hamarosan azonban már bárki gyakorolhat a japándob e-verzióján, akár a négy fal között otthonában, és anélkül, hogy a szomszédjai kiátkoznák őseivel együtt a világból.
Bár a japán, elektronikus hangszereket gyártó Roland cég még 2017-ben állt össze a szigetország egyik legnépszerűbb taikocsoportjával, a Kodoval, hogy létrehozza a világ első elektronikus japándobját, az első prototípus mostanra érett meg annyira, hogy piacra kerülhessen – írja cikkében a Designboom. A súlyos, akár több méteres átmérőjű doboknak 1400 éves hagyománya van Japánban, amelyet a törzsi csatákban még az ellenség elrettentésére használtak, azonban a múlt század közepén már a látványossá koreografált, csoportos előadások jellegzetes hangzású alaphangszere lett. És már nemcsak Japánban, de a világ számos pontján, sőt, itthon is működik több japándob egyesület, pl. ők és ők, akik eredeti hangszereken játszanak, és főleg harcművészeti versenyeken, szabadtéri fesztiválokon lehet velük találkozni.

Fotó: Roland
Ezek az ősi dobok és a bacsiknak nevezett verőik is általában keményfából készülnek, amelyekkel a taiko stílusra jellemző sűrű, nagy erejű ütést tudnak mérni a jellemzően marhabőrből készült membránfelületre.

Azonban a TAIKO-1 végső formáját és funkcióját alaposan megváltoztatták az eredeti hangszerhez képest, amelyről a nyári ötkarikás játékok előtt jó eséllyel egyre többször lehet majd hallani.
…és a cikk még nem ért véget!
A teljes anyag a kreativ.hu-n a Next by Telenor rovatban olvasható, gyere át érte, megéri!