Korábbi cikkünkben a Spotify ingyenes fiókkal rendelkező felhasználóinak új funkciókat kínáló alkalmazását mutattuk be nektek, ma pedig két további appot ajánlunk, amelyekkel előfizetési díj nélkül hallgathattok remek zenéket. Persze a mobilinternet használata nem ingyenes, de ha Hello Data díjcsomagotok van, akkor akár buszon, metrón, vonaton, autóban vagy bárhol folyamatosan szólhatnak a netről streamelt zenék.
Tanítsd be, és ingyenes zenével jutalmaz a Mixcloud!
Az első ajánlatunk a Mixcloud. A böngészőből, valamint androidos és iOS-es alkalmazásokból is elérhető szolgáltatást úgy érdemes használnod, hogy első indításkor vagy rákeresel egy zenestílusra, előadóra a felső keresőmezőben, vagy kiválasztod a “Categories” menüben a preferált zenei kategóriát. Például az ambientet vagy a chilloutot, ha nyugis zenékre vágysz, vagy mondjuk a beatset vagy a deep house-t a lüktetősebb zenékért. Ha ezt megtetted, a Mixcloud a YouTube-csatornákéhoz hasonló műsorokat kínál majd neked, csak éppen ezek hangzóanyagok, nem audiovizuális műsorok. Az oldalra feltöltött zenékbe és mixekbe bele tudsz tekerni, el tudod rakni őket későbbi meghallgatásra. Azokra a csatornákra, amelyeknek tartalmai a legjobban tetszettek, ugyanúgy fel tudsz iratkozni, mint egy YouTube-csatornára, így mindig értesülni fogsz, ha friss zenei anyagot töltenek fel: ezeket a “New shows” menüpont alatt találhatod.
A “Feed” menüpontban nem csak az újonnan feltöltött műsorokat találod, hanem azokat is, amelyeket az általad követett csatornák gazdái lájkolnak és osztanak meg a saját feedjeikben. Ez azért jó, mert ha valaki mondjuk egy számodra szimpatikus zenéket kínáló metálcsatornát működtet, akkor valószínűleg az általa megosztott, más csatornákba feltöltött műsorok is tetszeni fognak. Így pedig újabb csatornákat ismerhetsz meg, amelyre feliratkozhatsz. Egy-két hét intenzív használat után remek katalógust alakíthatsz ki magadnak: ha épp synthwave-rajongó vagy, azokat a csatikat lájkolhatod, de ha a kubai dzsessz a mániát, akkor pedig az olyan csatornákra iratkozhatsz fel. A lényeg, hogy a felkínált tartalom mindig a kedvednek való lesz. Az egyedüli negatívum, hogy a Mixcloud alkalmazását egyelőre nem lehet offline módban használni, de a Telenor Hello Datával ez úgysem probléma! Pozitívum, hogy az app támogatja a ChromeCastot, így nagyon könnyen átküldhetjük a zenéinket hifis vagy házimozis eszközre.
Soundcloud, a másik nagy ingyenzene-forrás
A másik legismertebb közösségi zeneplatform a Soundcloud, amelynek ugyancsak elérhető iOS-es és androidos alkalmazása. Ez a szolgáltatás nagyon hasonlít a Mixcloudra, de kissé eltér a felépítése. Itt például léteznek lejátszási listák, de elérhetők rajta albumok is, a saját Soundcloud-oldalt fenntartó művészeknek pedig saját állomásaik is lehetnek: ha egy ilyen állomást indítunk, az adott előadó számai mellett a hasonló előadók számait fogja adagolni az alkalmazás.
A Mixcloudhoz hasonlóan a Soundcloud is támogatja a Chromecastot, így a telefonról vezeték nélkül átküldhetjük a zenéinket a jobb minőségű hifieszközökre. Bár Soundcloud Go néven már elindítottak egy fizetős szolgáltatást, amely akár az offline hallgatást is lehetővé teszi, ez egyelőre a magyarok számára nem érhető el, így egyelőre marad az online streamelés lehetősége. Ha most fogod először használni a Soundclouot, először célszerű a keresőre böknöd, és előadóra, zenei stílusok angol elnevezésére (például chillout, 80s alternative) rákeresned, a keresés eredményei közt lehetőséged lesz lejátszási listákat is felkutatni. Meg fogsz lepődni, milyen sokrétű a Soundcloud zenei kínálata, ráadásul ezt a platformot sok rádióműsor is használja archívumának tárolására, például a Tilos Rádión futó Electrocat korábbi adásait is megtalálhatod rajta.