A Wiliot nevű, izraeli félvezetőgyártó cég a CES-en egy olyan újfajta Bluetooth-chipet mutatott be, amelynek működtetéséhez sem elemre, sem akkumulátorra vagy hálózati áramra nincs szükség, az ehhez szükséges energiát ugyanis a levegőben terjedő rádióhullámok elektromágneses sugárzásából szerzi. Ebből pedig bőven van az éterben, a mobil-, és wifihálózatok és a bluetoothos eszközök is ezt bocsátják ki magukból.
A papírlap vastagságú, bélyegméretű lapka belsejében egy ARM-rendszerű processzor is megtalálható, amelyet a Bluetooth-adóvevő antennája vesz körbe, amely műanyag vagy papírfelületre egyaránt rá lehet nyomtatni. Ennek ellenére a lapka bármilyen standard okostelefonnal, wifi elérési ponttal vagy IoT-alapú eszközzel képes kommunikálni Bluetooth Low Energy szabványú kapcsolaton keresztül. Tehát semmilyen speciális nem szükségeltetik a chipek kiolvasásához.
Egyszerű kivitelének köszönhetően a Wiliot Bluetooth-lapkájának az előállítási költsége is a töredéke a hagyományos chipekhez képest, ezáltal teljesen új típusú használatot tesz majd lehetővé: akár ruhákba, termékek csomagolásába is be lehet majd építeni a maguk kb. háromméteres sugarában információt sugárzó lapkát, amely az ellopott eszközök felderítését is megkönnyítheti, de az elkallódó használati utasítások problémáját is megoldhatja.
A gyártó tervei szerint a lapka 2020-ban széles körben hozzáférhető lesz, első példányai azonban már az idén megjelenhetnek.
Szeretnél valamilyen bluetoothos kiegészítőt vásárolni? Nézz szét nálunk!