2019-ben március 30-án este 8:30 és 9:30 között esedékes a Föld órája, a WWF által minden évben megszervezett természetvédelmi esemény, amely az éghajlatváltozás elleni óvintézkezések szükségességére hívja fel a figyelmet. Mivel szokásaink megváltoztatása sokszor nehezebb, mint hinnénk, mi összegyűjtüttük, hogy okostelefon-használóként milyen instant egyszerű trükkökkel tehetsz a jó ügy érdekében!
Természetesen okostelefon-használóként is sokat tehetsz a környezeted védelméért!
Így válaszd ki az új mobilodat!
Ez már az új telefonod kiválasztásánál kezdődik: érdemes eleve egy jobb felszereltségű, újabb típust választanod, ami, ha vigyázol rá, sok évig használni tudod. Például komoly előny, hogy az új telefonok jelentős része, így például az iPhone 7-nél vagy a Samsung Galaxy S7-esnél újabb típusok már vízálló kivitelben érkeznek, tehát gond nélkül túlélik, ha mondjuk véletlenül a kádba vagy medencébe ejted őket.
Nem árt valamilyen strapabíró tokban használni a mai mobilokat, különösen akkor, ha az adott készülék támogatja a vezeték nélküli töltést is, mert ez utóbbi modellek hátlapja általában üvegből van, hogy átengedje a töltéshez szükséges elektromágneses hullámokat.
Erre figyelj a töltésnél!
Lehetőleg használd a készülék gyári töltőjét, vagy ha egy újat vásárolsz, akkor is igyekezz megbízható helyen (például nálunk), jó minőségű típust venni. Ez azért fontos, mert sok esetben az olyan extra funkciók, mint a gyorstöltés, csak megfelelő töltővel vehető igénybe. Ha pedig nem olyat használsz, csigalassan fog tölteni a mobilod, de akár az is előfordulhat, hogy egy ősrégi töltő nem is alkalmas egy mai nagyképernyős okostelefon töltéséhez, mert nem elég nagy áramerősségel tölt (ez a töltőn az Amperben megadott érték).
Nem ajánljuk a szakadt szigetelésű USB-töltőkábel használatát sem: ez nem is az áramütés miatt veszélyes, hiszen csak néhány voltos feszültség megy át rajta, hanem azért, mert tüzet okozhat.
A legjobb, ha a telefon, táblagép töltőjét egy olyan hosszabbítóba dugod be, amelyen van kapcsoló: így használaton kívül lekapcsolhatod, nem fog feleslegesen áramot fogyasztani. Ahogy azt a fenti képen is láthatod, az IKEA-ban (és persze másutt is) már USB-csatlakozóval szerelt hosszabbítót is vehetsz, amibe elég bedugni az USB-kábelt, a töltő transzformátorát nem szükséges.
Így nézheted meg, jó-e még az okostelefonod akkumulátora!
Egy jó állapotú okostelefon esetében normális, ha a nap végén fel kell tölteni az akkumulátorát átlagos használat mellett. A telep kímélése érdekében érdemes elkerülnöd, hogy bármikor is 0 százalékra merüljön a mobilod, és legfeljebb 15-20 százalékos töltöttségnél érdemes tölteni a telefont. Ugyanakkor nem érdemes folyamatosan tölteni sem a telefont, az állandó újratöltés sem tesz jót a telepnek.
Az akkumulátor állapotáról a telefon szervizelése nélkül is szerezhetsz információkat. IPhone esetében iOS 11 vagy újabb rendszernél keresd a Beállítások menüben az Akkumulátor pontot, azon belül pedig bökj rá az Akku állapota (béta) pontra: itt leolvashatod, hogy az eredetihez képest hánysz százalékos a telep rendelkezésre álló kapacitása.
Nyilván egy 80 százalék körüli érték még nem okoz túl sok hátrányt a mindennapokban, de ha mondjuk már felére esett a kapacitás, érdemes lehet kicseréltetni az akkumulátort.
Androidos telefont használsz? Ez esetben töltsd le az ingyenes AccuBattery alkalmazást, amely minden fontos paraméterét megmutatja a telepnek, többek közt elég jól meg tudja becsülni a hátralévő üzemidőt is
Az akkumulátor kapacitásának jelzéséhez töltést is végre kell hajtani úgy, hogy az alkalmazás fut a telefonon, enélkül ez az érték még üres marad. Az app jó szolgálatot tehet akkor, ha azt gyanítod, hogy a telefonod akkujával már nem vagy elégedett, és meg szeretnél bizonyosodni arról, hogy nem egy háttérben futó alkalmazás, hanem a telep elhasználódása a probléma forrása.
Ha sokat szoktál túrázni, egy napelemes telefontöltő jó beruházás lehet, de ezt városon belül, hétköznapokban azért nem olyan praktikus használni, mivel csak a nagy felületű napelemes töltők tudnak valóban hatékonyan tölteni egy telefont. A Voltaic nevű gyártó például hátizsákra szerelhető panelt is árul, ami azért praktikus, mert így a készülékedet óvhatod a naptól és a sérüléstől, és a táskán belül tudod tölteni.
Kapcsold ki azokat a funkciókat, amiket nem használsz!
Ha takarékoskodni szeretnél az üzemidővel, platformtól függetlenül érdemes manuálisan kikapcsolni azokat a funkciókat, amelyekre épp nincs szükséged: például ha elmész otthonról, lekapcsolni a wifit, hogy ne keressen feleslegesen elérhető hálózatokat a telefon.
Nincs okosórád, fitneszpántod, vagy Bluetooth-fülesed? Ez esetben a Bluetooth kikapcsolásával is energiát takaríthatsz meg. Ha például csak futáshoz használsz vezeték nélküli fülhallgatót, elég akkor bekapcsolnod a szolgáltatást.
Persze néhány év múltán elavulnak a telefonok, így is lehetséges, hogy új készüléket kell majd vásárolnod, azt azonban ne feledd, hogy a régi telefont semmiképp ne dobd ki a háztartási hulladékkal. Ha még használható állapotú, egy szervizben való akkumulátorcserét követően megkaphatja egy gyermeked, rokonod, ismerősöd, akinek szüksége van rá: mielőtt átadod, ne feledd el a gyári visszaállítást lefuttatni a telefon menüjéből. Ha a telefonod használhatatlanná válik, ne feledd, hogy nálunk le tudod adni elektronikus hulladékként, mi pedig gondoskodunk a biztonságos, szakszerű feldolgozásáról.
És persze ha új előfizetést vásárolsz nálunk, ajánljunk figyelmedbe e-Komfort csomagunkat, amelynek keretében e-számlát kapsz, tehát online kapod a számlát papírboriték helyett, ami sokkal környezetbarátabb megoldás.
Ezeket a környezettudatos appokat ajánljuk:
IPhone-ra és Androidra is letölthetsz egy sor olyan appot, amely közvetlen vagy közvetett módon a környezet megóvását segíti. Itt van példul az Oszkár (Android, iOS) és a BlablaCar (Android, iOS) telekocsi szolgálatások, amellyel akár autósként, akár utasként is könnyen találhatsz magadnak útitársakat egy adott útvonalra. Osztozhattok a benzinpénzen, és mindenki jól jár, a kocsi sem kihasználatlanul robog az autópályán.
Ha Budapesten belül autóval kell utaznod gyorsan valahová, a GreenGo (Android, iOS) és a MOL Limo (Android, iOS) közösségi autós szolgáltatások jöhetnek szóba. Az előbbi társaság kizárólag elektromos hajtású autókat használ, a MOL flottájában viszont még vannak kisfogyasztású robbanómotoros autók is.
Inkább bicikliznél? Budapesten több bringamegosztó szolgáltatás is működik: a legismertebb a MOL Bubi (Android, iOS), de sokan használják a Donkey Republicot (Android, iOS) is. Ha pedig nem akarsz autózni, de tekerni sem, a Blinkee.city robogókölcsönző az ideális választás (Android, iOS).