Éves szinten akár tízmillió forintos nagyságrendű megtakarítást eredményezhet a fejlett mobiltechnológiai megoldásokat felhasználó precíziós gazdálkodás. A magyar fejlesztésű WayQuest rendszer a Telenor 99,5%-os lakosságra vetített lefedettséget biztosító Hipernet hálózatán keresztül kommunikál az okossá alakított mezőgazdasági gépekkel.
A fejlett mobiltechnológiai megoldások a mezőgazdasági gépek munkájának valós idejű követése révén nagyban fokozzák a gazdálkodás hatékonyságát és támogatják a precíziós gazdálkodást, ami napjainkban a mezőgazdaság egyik legfontosabb fejlődési iránya. Magyarországon már háromszáz cég több mint hétezer mezőgazdasági gépén alkalmazzák a WayQuest nevű, hazai fejlesztésű műholdas flottakövető rendszert, amely a Telenor Hipernet hálózatán keresztül kommunikál a központi számítógépekkel.
A Hipernet hálózat fejlesztésekor a Telenor szakértőinek figyelembe kell venniük a magánfelhasználók mellett az üzleti partnereink speciális igényeit is. Bár jelenleg a 4G és 4G+ az elérhető legmodernebb mobilnet-technológia, amelyhez a magyar lakosság 99,5%-a hozzáférhet, az agráriumban alkalmazott eszközök többsége már-2G kapcsolaton is képes ellátni feladatát. Ebben a következő jelentős lépcső az 5G technológia elterjedése lehet, ami akár a teljesen önvezető járművek mobilhálózati kiszolgálására is képes lesz.
Több tízmillió forintos évi megtakarítást hoz a precíziós gazdálkodás
A WayQuestet használó mezőgazdasági cégek éves szinten tízmillió forintos nagyságrendű összeget takaríthatnak meg a rendszer alkalmazásával. Azzal, hogy a mezőgazdasági gépeket képessé teszik mobilinternetes komminkációra, a járművek pillanatnyi helyzete, üzemanyag-fogyasztása és gépüzemi adatai követhető, és eltárolódik a felhőben. E révén pedig felderíthető, ha vannak a művelésből kihagyott, vagy nem indokolt átfedéssel megművelt területek, esetleg nem a kiválasztott munkafolyamatnak megfelelő technológiai paraméterekkel történt a munkavégzés.
Mehlhoffer István, a WayQuestet fejlesztő ITineris Informatikai Kft. ügyvezető igazgatója szerint a tapasztalataik alapján az üzemanyag-fogyasztás a megtakarítás 30 százalékát teszi ki, míg a közvetlen megtakarítás fennmaradó része annak köszönhető, hogy a gép- és munkaidő-kihasználtság monitorozása révén minden munkafolyamatot optimalizálni lehet, növelni a hasznos munkaidő arányát. Ez azt jelenti, hogy a beruházás már az első évben megtérülhet, hiszen a WayQuest esetében a rendszer kiépítése munkagépenként egy-két százezer forint körüli költséget jelent, üzemeltetése pedig havonta néhány ezer forint. Egyes partnereinknél a digitális munkaszervezésnek köszönhetően a munkagépek számának csökkentésére is lehetőség nyílt.
Önmagában nem elegendő, de sokat segíthet a technológia
A mezőgazdaságra is igaz, hogy a szakmai hozzáértést a legjobb digitális technológia sem pótolja, ám a hozzáértő gazdálkodó munkáját a digitális megoldások megkönnyítik. Ezen megoldások gyakorlati alkalmazásában a megfelelő mobilinternet-elérhetőségnek is fontos szerepe van.Ugyanakkor táblákon végzett munkafolyamatok ellenőrzése mellett a digitális platformok előnye, hogy az azonnali és digitálisan tárolt adatok megkönnyítik a mezőgazdasági tevékenység adminisztrációját, elemzését, ami szintén a hatékonyság fokozását eredményezi. A digitális megoldásokat alkalmazó mezőgazdasági vállalkozások így versenyelőnyhöz jutnak az “analóg” gazdálkodókkal szemben.