Indul az IFA első napja, amire alaposan megkávézva és pletykákkal felszerelkezve érkezünk. A kütyük között töltött napunk legjobb leleteit pedig közzé is tesszük. Frissíts ránk naponta többször!
Szép álmokat!
Agyhullámokkal vezérelt okos szemfedőt is találtunk az IFA kütyüi között. Érzékeli az agyi tevékenységedet és ennek megfelelően andalít vagy éppen ébreszt. Attól függ, mit kérsz tőle. Az eszköz súlya alig pár gramm, így kényelmesen viselhető alváshoz is. A Luuna szemfedőt viselő maga döntheti el, hogy az agyhullámaihoz igazított andalító zenét, egyszerű, nyugtató zajt vagy épp a kedvenc albumát játssza az eszköz. A maszkhoz járó app pedig azt is megmondja a szundi végén, hogy mennyire jól aludtunk.
Okosbukósisak beépített irányjelzővel
Mit tud egy bukósisak, ami közel hatvanezer forintba kerül? A Livall okos bukója választ ad a kérdésre, nem is akármilyet. Az okos irányjelző csak a kezdés, emellett minőségi hangszórók vannak a bukóban, amelyeket telefonáláshoz és zenehallgatáshoz is lehet használni. Az eszköz beépített sos funkcióval rendelkezik, amennyiben azt érzékeli, hogy a viselője elesett, riasztja a szeretteit a sisak mobilos társalkalmazásán keresztül. A riasztás nem indul el azonnal, a biciklisnek van ideje kikapcsolnia azt, hogy egy leejtett sisak miatt ne rémítse halálra a rendszer a családot.
A cég nem csak a bringásoknak gyárt sisakot. Párnázott, az arcot is védő síeléshez viselhető védőfelszereléseik is vannak netes boltjukban.
Bosch: a jövő kocsija tele lesz kijelzőkkel
A Bosch demonstrálta hogyan képzeli ez az okosautózást, megmutatva, hogy szerintük mennyi az ideális kijelzőfelület egy autóban. A látványos demó sok újat nem mondott az okos közlekedésről.
Az elképzelésben szerepel az autó állapotának folyamatos követése, kapcsolat az okosváros elemekkel, mint például forgalomirányítás, navigáció és közvilágítás. Jó látni, hogy a nagy gépjárműipari beszállítónak számító Bosch sem tétlenkedik ezen a téren, hanem innovál.
Azzal pedig, hogy az autók bekapcsolódnak a város kommunikációs rendszerébe, a forgalomirányítást is hatékonyabban lehet működtetni. Átengedhet még a lámpa, ha tudja, hogy nincs keresztirányú forgalom. Baleset esetén pedig a kocsi mellett a városi szenzorrendszer is tudja riasztani a mentőket. Az autózás hatékonyabbá tétele ugyanúgy fontos, ahogy a jobb tömegközlekedés kiépítése. Az utak mennyisége és áteresztőképessége nem növelhető korlátlanul, de a forgalom kezelésével élhetőbbé tehető a város.
Üveg? Dehogy, mobiltöltő!
A dolgok internete a lakberendezést is megváltoztatja. A feladatot már elkezdték a mobil- és okoseszközeink, amelyek éjszakai töltése miatt átalakultak az éjjeliszekrények. A fali képkeretnél sem egyértelmű már, hogy jó minőségű nyomatot nézünk vagy egy mobilról frissíthető okoskeretet. A különböző asszisztens eszközök pedig olyan szobákban harcoltak ki maguknak helyet, ahol korábban talán nem is volt számítógép.
A Deconnect Gloo az IoT-eszközök szerényebb csoportjához tartozik. Nem igényli, hogy kábelt húzzunk ki hozzá, nem foglal el nagy felületet, de a szoba hangulatát megváltoztatja. A Kickstarteren indult projekt olyan, díszes üvegre emlékeztető eszköz valójában egy hatalmas akku, amibe színes, távvezérelhető világítást is építettek. Képes drót nélkül és beépített USB portokon keresztül tölteni a rá csatlakoztatott eszközöket. Emellett persze hangulatvilágítás, és a közeljövőben kap megfigyelőkamerát is.
Kidobhatjuk a fütyülős kulcstartót
Nincs rosszabb, mint amiatt elkésni, mert nem találjuk a tárcánkat, szemüvegünket vagy a lakáskulcsot. Az utóbbi különösen akkor kínos, ha valaki még vár is arra az ajtó előtt, hogy beengedjük. A világ legkisebb tölthető Bluetooth egységeit gyártó Orbit ennek a problémának a megoldását tökéletesíti. Tárcába csúsztatható, szemüvegre akasztható apró elektronikáit egyszerűen meg lehet keresni az okostelefonunkon futó app segítségével. Ha pedig a hideg-meleg játékkal nem jártunk sikerrel, azt is megparancsolhatjuk az Orbit eszközöknek, hogy adjanak ki éles hangot.
Akit az nyugtalanítana, hogy a telefont mivel fogjuk megtalálni a lakásban, annak is van válasza a cégnek. Bármelyik Orbit gyártotta kütyünek megnyomhatjuk a gombját, amelyre válaszul a telefon csörren meg. Ezek mindenre gondoltak!
A robot nincs elvetve
Az igazi társasjáték-rajongóknak mindent el lehet adni. Aki nem hiszi, nézzen meg egy pár méregdrága kézműves minőségű dobókockát vagy a kockákat alaposan megkeverő dobótornyot. Az utóbbi még csk nem is modern találmány, már a Germániában állomásozó római katonák is vittek magukkal dobótornyot a játékaikhoz.
Robotjuk viszont nem volt a rómaiaknak, ebben teljesen biztosak lehetünk. De ha jártak volna az IFA-n, akkor beszerezhették volna a tablettel programozható, kockák eldobására és felvételére kifejlesztett robotot. Abban nem vagyunk biztosak, hogy minden menő társasjátékos a saját R2D2-jával fog érkezni a partikra jövőre. Mérget vennénk viszont arra, hogy a programozás tanítását segítő eszközök közül azoknak van jövője, amelyekkel a gyerekek számára értelmezhető mozdulatokra és cselekvésekre lehet megtanítani a gépeket.
A pályafutását az Indiegogo közösségi finanszírozási oldalon kezdő Gomer robot pedig ilyen. A robot 331 dollárba kerül, a nemzetközi szállítással azonban a végső ár közelebb lesz a négyszáz dollárhoz. Ezért cserébe a karral és arcfelismerésre is képes kamerával felszerelt robotot, szoftverfrissítéseket és a táblagépen futó készségfejlesztő játékokat és appokat kapják a szülők.
Polip mondja, ez az A betű
Tanuljunk táblagéppel – ha még nem tudunk írni vagy számolni, ez az app és az érintésérzékeny betűkészlet lehet a legjobb megoldás. Játékos módon tanítja a betűk kiejtését, írásmódját, míg a számolásos feladatokat látványos animációk kísérik, segítendő a helyes megoldás megtalálását! A megoldás további előnye, hogy mivel fizikai eszközökkel dolgozik, amelyeket pontosan kell elhelyezni a tablet kijelzőjén, ezért javítja a szem-kéz koordinációt is. Erre pedig később, az írás tanulásakor nagy szükség lesz.
Kávészünet
Megkávéztunk ebéd után az IFA-n! A Siemens csatlakoztatott okoskávéfőzőt villantott! Kávéreceptek, személyre szabott beállítások – akár barátaink kedvenceinek elmentése, kávé-playlist, ha sok a vendég, online szervizkapcsolat, távoli vezérlés és időzítés.
Az eszközhöz járó app nem csak kávérecepteket ajánl, hanem desszertben és ételben is erős.
Netet is szór, autót is tölt a jövő villanyoszlopa
A történelem tanulmányozása soha nem felesleges. Így lehet megtudni például, hogy amennyire ártatlan, észrevétlen utcabútornak tűnik a lámpaoszlop, annyira képes felkorbácsolni az indulatokat. A briteknél még vita is volt belőle, amit egy kutató dokumentált.
A Panasonic érzésünk szerint mindezekről a feszültségekről nem is tudva veti bele magát az okosvillanyoszlop gyártásba. Kézenfekvő, hogy az okosvárosokban nagyobb szerephez jussanak az oszlopok. Képesek áramot szolgáltatni például az elektromos autóknak vagy a bicikliknek és rollereknek. Hangosbemondóként használhatók, ha szerelünk rájuk hangszórót. Teleaggathatók szenzorokkal, hogy folyamatos információnk legyen a város zajszintjéről, a levegő szennyezettségéről vagy épp páratartalmáról. De akár mobilátjátszó-állomást is lehet telepíteni rájuk. Emellett természetesen megmarad az eredeti funkciójuk is, amennyiben a tetejükre nem felejtünk el lámpát szerelni.
K.I.T.T., szállj le a gördeszkáról!
A Walnut gördeszkái nem csak attól menők, hogy olyan anyagokból készülnek – például a szupersportautókhoz használt karbonszálas műanyagból – amelyek minőségi érzést sugároznak. A cég elektromos deszkái világelsőként olyan szenzorrendszerrel vannak felszerelve, amelyek lehetővé teszik, hogy a deszka megtanulja a tulajdonosának mozdulatait, és egyre jobban reagáljon azokra. A deszkázás amúgy is sok egyensúlyozással jár, igazán senki nem fog panaszkodni, ha a munka egy részét átveszi az okostelefonunkon futó app, ami a deszka távirányítójaként működik.
És hogy mit csinál egy okosdeszka, ha emelkedővel találkozik? Amíg 36 foknál nem meredekebb, addig felmászik rá. Csak közben ne nézzük az akku töltöttségét, mert azt azért megviseli, ha erőből kell tekernie az összes keréknek.
Ez a bringa a falon is felmegy
A mikromobilitás a legfontosabb trendek egyike, ennek megfelelően az IFA-n is jelen van. Hívei azt mondják, hogy a jövőnek nem feltétlenül az önvezető autó az eszköze, hanem az okos tömegközlekedés és a könnyen kibérelhető villanybringa vagy roller. Ha az Egyesült Államokban nem is erre tartanak a dolgok, az emberléptékű, az autók megjelenése előtt tervezett európai városokban nagy lehetőség az elektromos bicikli.
A német Technibike olyan bicikliket fejleszt, amikkel nem csak a sarki boltba lehet elugrani bevásárolni vagy munkába lehet eltekerni. Strapabíró, sportra is használható gépeket is árulnak. Igaz, ez utóbbiak ára megközelíti egy kismotor árát. Ezért a pénzért viszont 450-600 Wh-s elektromotort kapunk, amely a legnagyobb dombot is könnyedén meghódíthatóvá teszi. A bicikli agyaként működő okosmodul pedig a teljesítményünket is méri.
A legolcsóbb Technibike 1500 euróba kerül, 3000 euróért pedig már minden igényt kielégítő gépet kapunk. Ez ugyan még drágának hathat, de a megelőző évekhez képest csökkennek az árak. Az európai biciklis jövő egyre biztosabbnak tűnik.
Internet of Bazsalikom
Ki mondta, hogy a dolgok internete (IoT) csak az emberekre lesz hatással? Akárki is volt, az első netre csatlakoztatott macskatáp-adagoló megjelenése után beláthatta, hogy téved. A Plantui nevű, közösségi finanszírozással induló, de ma már az IFA-n kiállító projekt pedig a növényeket is digitálissá teszi.
A nagyobb méretű fedeles tálra emlékeztető cserép minden jóval fel van szerelve. Beépített LED-világítása olyan színű fénnyel szórja a növényeinket, amely a legjobb a növekedésük szempontjából. Az okos cserép alsó részébe szerelt hidropóniás keringető rendszer pedig a víz és tápanyagellátásról gondoskodik. A gyártó már dolgozik az okostelefonos appon is, így hamarosan a kanapén ülve – vagy épp a munka szünetében – nézhetünk rá, hogy jól érzi-e magát a növényünk.
A Plantui elsősorban fűszernövények nevelésére szolgál. A gyártó standján nem csak az okos cserepet, de különböző magválogatásokat és termesztőkapszulákat is találtunk, amelyek a koriandertől az extra csípős csiliig tartalmaznak izgalmas zöldfűszereket. Azért, aki nem szereti a csípőset, és sose akar elmorzsolni egy bazsalikomlevelet az ujjai között, az talál magának virágokat is a kínálatban. Az általunk látott cserép borsos áron, 319 dollárért szerezhető be, de a Plantui gyárt kisebb, 100 euró körüli készleteket is.
Magic 2: versenyen kívül indul
Az Apple legendás, nagy vezetőjének, Steve Jobsnak a stratégiáját lovasította meg a Honor mobilmárka elnöke, George Zhao. Egy hosszas, az IFA megnyitását csak órákkal megelőző sajtóeseményen úgy mutatta be a cég Magic 2 nevű új okostelefonját, hogy arra senki sem számított.
A “csak még egy dolog”-ként felkonferált Magic 2 szakít az idei trendekkel, a kamera nem lóg be a kijelző tetején, hanem a felhasználónak kézzel kell elcsúsztatnia a kijelzőt, hogy láthatóvá váljon a lencse. A mobil egyáltalán nem akar úgy kinézni, mint a notch divatot elindító iPhone X. Helyette faltól falig tartó kijelzőt kapott, épp csak lehelletnyi kerettel.
A mobilt csak két hónap múlva fogja bemutatni a Honor, Berlinbe is csak azért vitte el a cég, hogy az információk kiszivárgása helyett, maguk villantsák meg a készüléket. Azt viszont már lehet tudni, hogy a Huawei Kirin 980-as chipjével és soha nem látott mesterséges intelligenciás funkciókkal – például képjavítással – lesz felvértezve a mobil. Mi pedig, ha egy mód van rá, megpróbáljuk mégis meglesni, hátha valakinél van egy Magic 2 a Honor standjánál.