Hétfőn este újra megtelnek a budapesti hidak és rakpartok emberekkel, hiszen este kilenckor az idén is megrendezik az ünnepi tűzijátékot majd nézz ki egy olyan helyszínt, ahonnan jó rálátásod lesz a tűzijátékra – például rálátsz a Parlamentre vagy a Gellért-hegyre, vagy a Lánchídra. Ez azért fontos, mert sokkal látványosabb képet készíthetsz, ha nem csak a sötét égbolton robbanó rakétákat láthatod, hanem egy építmény vagy domb is látszódik a képen, így ugyanis jól kivehetők a fotón a léptékek. De lássuk, hogyan tudsz okostelefonnal is szép képeket készíteni a tűzijátékról!
- Vigyél magaddal egy mini mobilállványt, a legolcsóbb is megteszi! A lényeg, hogy stabilan tudd rögzíteni a telefonodat: a tűzijáték fotózásakor ugyanis hosszú záridővel kell fotózni, kézben pedig lehetetlen egy-két másodpercen át stabilan tartani a készüléket. Ha nincs nálad mobilállvány, támaszd le a telefonodat egy korláthoz, padhoz vagy hasonló szilárd objektumhoz!
- Tölts le egy profi fotós appot! Erre nem minden készülék esetében van szükség, például a Samsung Galaxy S9 és a Huawei P20 telefonok saját kameraszoftverét is át tudod kapcsolni profi módba, amelyben magad állíthatod a záridőt, rekeszt, az ISO-értéket és hasonlókat. Ha IPhone-od van, ezer-ezerötszáz forint körüli összegért vehetsz profi fotós appot, például az Obscura 2-t vagy a Camera+. Ha androidos vagy, és a telefonod magától nem kínál beállítási lehetőséget, a Camera FV-5 vagy a Manual Camera appokkal érdemes próbálkoznod
- Miket kell beállítanod a profi kameraappban? Először is kapcsold ki a vakufunkciót, hiszen azt csak akkor lenne értelme használni, ha egy közel álló valakit akarnál lefotózni (ez esetben viszont kapcsold be!).
- Az ISO-értéket állítsd alacsonyra, 50-200 körülire: bár normál esetben éjszakai fotózáshoz ennek az ellenkezőjére van szükség, a tűzijáték fényei erősek, ezért nincs szükséged nagy érzékenységre.
- Kapcsold ki az automatikus fókuszt, vagy állítsd az élességet távolira! A rakéták tőled messze robbannak az égbolton, és hatékonyabban tudsz fotózni, ha a kamera nem próbál folyamatosan élességet találni a hirtelen felvillanó fénypászmákra, mert csak a dolgodat nehezíti.
- Ha van ilyen a telefonodon, kapcsold ki a HDR módot (de ha kíváncsi vagy, milyen effektust produkál majd, akár ki is próbálhatod).
- A záridőt állítsd hosszúra: ha van nálad állvány, akkor akár 5-6 másodperces értékkel is próbálkozhatsz, ha nincs, akkor 1/20-1/30 másodperces értékkel – persze ha nagyon stabil kezed van, próbálkozhatsz hosszabbal is.
- A kamera rekeszértékét állítsd minél nagyobbra, például f5.6 vagy f8-ra, hogy minél élesebbek legyenek a távoli robbanások a fotódon. Mindenesetre a választott záridő a legfontosabb, ha nem akarsz sokat vesződni a beállításokkal, a rekeszértéket hagyhatod automatikus beállításon is.
Ha nincs türelmed a profi fotós appokhoz, de mégis szeretnéd megörökíteni a tűzijátékot, érdemes lehet videófelvételt készítened róla, amiből majd utólag lementesz egy-egy jól sikerült képkockát. Ennek megfelelően érdemes a lehető legnagyobb felbontásban (akár full-HD vagy 4K) rögzítened a videót, amit a készüléked enged, és a legnagyobb képkocka-sűrűséggel (általában 60 fpst engednek a mai készülékek).
A hivatalos programot ezen az oldalon olvashatod (innen le is töltheted .pdf-ben), az augusztus 20-adikai forgalmi korlátozásokról pedig itt olvashatsz). Ha a közelben laksz és van háziállatod, helyezd biztonságba a durranások elől!