Vigyázat, pirulós nosztalgiatripre invitálunk: a vasárnapijúlius 8-án lesz a Best Friends Day, azaz “legjobb barát-nap”. Ennek alkalmából összeszedtük, milyen állomásokon át fejlődött a baráti kapcsolattartás az elmúlt évtizedekben.
MSN Messenger (1999)
A vonalas és mobiltelefonon való kapcsolattartás mellett a 90-es években megjelentek a netes fórumok és csetek, illetve letölthető programok is, melyek közül hazánkban az egyik legnépszerűbb kétségkívül az MSN messenger volt. Tinik ezrei lógtak rajta és korszerűsített változatát ma is rengetegen használják.
iWiW (2002)
A Facebookot 2 évvel megelőzve emberek tízezreit kötötte össze egymással, volt rajta esemény / meghívó funkció és piactér is, ami a Facebookon csak később jelent meg. Nem mintha ez verseny lenne.
Skype (2003)
Ki ne emlékezne a remek ingyenes nemzetközi beszélgetéseket biztosító teló-csetprogramra, aminek legnépszerűbb fícsöre az ölelő maci emoji volt? Netkapcsolattól függően beszélgethettünk anyukánkkal vagy szerelmünkkel még külföldi nyaralás alatt is, egy ideje pedig népszerű távoktatási platformként is funkcionál.
Myspace (2003)
Az egyik legérzelmesebb közösségi média portál, melyen napi szintű drámát jelentett a “Top8 barát” listába be- vagy kikerülés, a tökéletes kamerás fürdőszobai szelfi elkészítése és a legeredetibb profildal kiválasztása is. Edukációs szempontból viszont mérföldkőnek számít: előtte soha ennyien nem kezdték magukat CSS-ből és HTML-ből kikupálni, hogy minél szebb adatlapokat készíthessenek. Köszönöjük.
Facebook (2004)
Régen a “Fent vagy fészbukon?” később csak “fészen” vagy “fácsén” kérdések még értelmesnek számítottak, a 2018. júniusi statok szerint már nem. A havi 2.2 milliárd aktív felhasználóval rendelkező közösségi média platformon – kis túlzással – mindenki fent van, aki él és mozog. Üzenetküldő részével eleinte még versenyben volt a Google chat, avagy Gtalk (2005-től), ám a Messenger 2008-as megjelenésével ezt a csatát is egyre inkább a Facebook nyeri, persze ki tudja, mit hoz a jövő.