Mindegy, hogy nyulat, papagájt, kutyát, teknőst, gyíkot vagy mondjuk hörcsögöket tartasz otthon, egy sor okoskütyü teheti könnyebbé a mindennapjaidat: a legpraktikusabb ilyen eszközöket mutatjuk be.
IP-kamerán mindig látod, hogy jól van a kedvenced!
Mi a legnagyobb segítség egy felelős állattartó számára? Az, ha bármikor megbizonyosodhat afelől, hogy kedvencével minden rendben van, eszik-iszik, játszik, vagy éppen alszik. Erre a célra egy wifis IP-kamera a legalkalmasabb: ketrecben vagy terráriumban tartott állatok esetében egy olcsó típus is megfelelő, hiszen fixen kell rögzíteni úgy, hogy megfelelő rálátást biztosítson ezekre. Hasznos, ha a kamerát infravörös szenzorral is felszerelték, mert segítségével akkor is jól fogjuk látni az állatot vagy állatokat, ha már lement a nap, vagy nagyon beborult az ég, ezért sötét van a szobában.
Bonyolultabb a helyzet, ha egy lakásban szabadon mozgó állatot szeretnénk figyelni, hiszen ő akárhol lehet, elbújhat az ágy alá, vagy lefekhet aludni az asztal alatt. Tökéletes megoldás nem létezik, mindenesetre a leginkább költséghatékony megoldás, ha olyan kamerát választunk, amelynek a lencséjét okostelefonról bárhonnan távirányítással el lehet forgatni, ezzel ugyanis körbe tudunk nézni a lakás vagy szoba nagyobb részében. Természetesen a kamerás figyelés nem helyettesíti az állattal való személyes foglalkozást, de segítségével már órákkal korábban, például még a munkahelyen értesülhetünk arról, ha kedvencünknek valami baja van, nem csak hazaérkezésükkor szembesülnek ezzel.
Külön jól jön, ha saját hangszóróval felszerelt kamerát választunk, ezen keresztül ugyanis nem csak mi magunk hallhatjuk, mi történik otthon, hanem beszélni is tudunk az állathoz, ami nyugtatólag hathat rá. Léteznek külön kutya-, és macskatartók számára optimalizált kamerák is: a Petcube Play nevű kamera elejébe egy távirányítható lézerpointert is beépítettek. Az ebből kivetített apró lézerpászmát kutya és macska is követni tudja, tehát gazdájuk akár akkor is tud játszani velük egy kicsit, hogy nem tartózkodik otthon.
Ugyanez a gyártó Petcube Bites néven egy olyan kamerát is kínál, amelynek belsejébe jutalomfalat-adagolót építettek, amely ugyancsak távirányítású, és száz darab falatot képes raktározni. Ezen a kamerán keresztül beszélni is tudunk az állattal, a Petcube okostelefonos appjával pedig még azt is állítani lehet, hogy a kütyü milyen irányba lőjje ki a jutalomfalatot.
Személyesebb párbeszédre vágysz az állatoddal? A PetChatz HD a megoldás! Ebbe a kedvenckamerába egy kicsi kijelzőt is beépítettek, amelyen keresztül te magad is be tudsz jelentkezni az okostelefonodról, mintha csak Skype-olnál a barátaiddal, csak éppen itt a vonal túloldalán kutya, macska, nyúl vagy egyéb állat figyel majd. Hihetetlen, de a kamerához egy olyan vezeték nélküli kiegészítőt is árulnak, amellyel háziállatunk maga is tárcsázhat minket!
Egyébként a fenti képen látható típus is alkalmas jutalomfalatok adagolására, a beépített aromaterápiás modulját azonban már túlzásnak érezzük: a gyártó szerint a kapszulákkal megnyugtató illatokat lehet közvetíteni az állatnak.
Nem csupán okos kamerát vehetünk házikedvencünknek, a csuklón viselhető fitneszpántokhoz hasonló megoldást fejlesztett ki kutyák számára az Actijoy nevű cég. Az egyelőre előrendelhető státuszú termék egy viselhető aktivitásmérőt, valamint egy okos eledeles és vizestálat tartalmaz, amelyek precízen mérik az állat táp-, és vízfogyasztását.
Bluetoothon keresztül a tálak és az aktivitásmérő a tulajdonos okostelefonjával kommunikál, az azon futó alkalmazáson keresztül pedig nyomon követhető, hogy a kutya eleget mozog-e, illetve evett-e rendesen. Vicces funkció, hogy az alkalmazás az emberi fitneszpántokkal (például Fitbittel) mért adatokat is képes integrálni, így az alkalmazásban kutya és gazdája aktivitása egyaránt megállapítható.
Egy másik vállalat, az amerikai Petrics is hasonló megoldással rukkolt elő az idén, ennek a cégnek a megoldása azonban az aktivititásmérő szenzor mellett kiegészül egy kutya-, és cicaágyba helyezhető okosmérleggel is, amellyel az állat tömege is folyamatosan nyomon követhető.
Ennél praktikusabb segítséget nyújt a Tractive nevű okosnyakörv, amelyet kutyák és macskák egyaránt tudnak viselni. Ez GPS-szel és egy mobiltelefonos egységgel van felszerelve, így folyamatosan továbbítani tudja a tulajdonosnak az állat aktuális tartózkodási helyét mobilhálózaton keresztül. Külön SIM-kártyára sincs szükség, az eszköz beépítve tartalmazza azt, néhány eurós díjért 150 országban használható. A gyártó mobilalkalmazásában beállíthatjuk, hogy ha az állat lakásunk, kertünk környékét elhagyja, akkor a rendszer azonnal küldjön riasztást a telefonunkra, hogy a lehető leghamarabb megtaláljuk az elcsavargó állatot.