Manapság már jó pár olyan okostelefonnal találkozhatunka boltokban, amelyek hátlapján dupla kamera található: csúcskészülék jószerivel már nem is igen jöhet ki egyetlen hátlapi kamerával. De miért jó ez nekünk, felhasználóknak?
#1 Szélesebb látószögben fotózhatunk
A legtöbb gyártó elsőként azért tett két kamerát telefonjára, hogy ezzel növelje a látószöget. Magyarul ez annyit jelent, hogy a főkamera mellé egy gyengébb vagy ugyanolyan képességű második lencse került, aminek nem 70, hanem mondjuk kétszer akkora a látószöge, ergo olyan dolgok is lefotózhatóvá válnak, melyek korábban még soha. Ezt egy kamerával nem lehetne kivitelezni, ezáltal a készülékünk olyan hatásfokkal rendelkezik majd, mint egy jobb akciókamera.
#2 Jobb lesz a képminőség
A látószög mellett a dupla kamera egyik fontos hozadéka még a minőségjavulás. Ehhez elengedhetetlen, hogy két ugyanolyan képességű szenzor kerüljön a készülék hátuljára, melyeket a gyártók a legkülönfélébb technológiákkal dolgoztatnak össze. Vannak például, akik az egyik kamerával minimális késleltetést alkalmazva örökítik meg ugyanazt a képet, és a kettőt összedolgozva adnak egy sokkal magasabb minőséget, míg mások az egyik szenzorral normál, a másikkal fekete-fehér fotót rögzítenek, amivel sokkal jobb fényviszonyokat lehet kicsikarni a képekből még rossz látási körülmények között is.
#3 Nagyobb zoomolás lehetősége
Hamar felismerték a gyártók, hogy a dupla kamerarendszerrel nemcsak a látószög és a képminőség, hanem a zoom is jelentős mértékben javítható. A második kamera fókusztávolságának megduplázásával – ami nem növeli a szenzor méretét – ugyanis olyan hatást érhetünk el, mintha kétszeres optikai zoom lenne beépítve a készülékbe. Nyilván fontos ehhez, hogy a kiegészítő kamera szerényebb tudású legyen, tehát mindig valamit fel kell áldozni hozzá, de lényegében éppen ez a lényege az egésznek, hogy az egyik kiegészítse a másikat.
#4 Sokkal szebb portréfotók
Bár rengeteg szoftveres trükközés kell hozzá, a dupla kamerarendszerekkel ma már olyan profi képek is készíthetők, mint egy portréobjektívvel ellátott tükörreflexes fényképezőgéppel. Ezt úgy érték el a gyártók, hogy az egyik kamerával felismerik a fotózott arcát, és alaposan kiélesítik azt, a másikkal pedig rásegítenek a hatásra a háttér elmosásával, amiből mi csak annyit veszünk észre, hogy készült a kérdéses alanyról egy hihetetlenül aprólékos és látványos portré.
#5 A kiterjesztett valóság használata
Hogy azért kicsit mégis kapcsolódjunk a mobiljátékok világához, a dupla kamerarendszer által a modern telefonok hihetetlenül pontos mélységérzékeléssel rendelkeznek. Ez normál esetben egy hasztalan extrának tűnik, azonban elengedhetetlen funkció a kiterjesztett valósághoz, tehát enélkül nem működhetne olyan profi módon egyetlen erre épülő játék sem, mint ahogyan azt az újabb alkotásoktól megszoktuk.
Ha imádod az okostelefonodat, azon nézel filmet, azon játszol és hasonlók, érdemes felkeresnek a Mobilgamer.hu-t is a legfrissebb mobilhírekért!