Május 14. és 17. között kollégáink az ország négy pontján, Békéscsabán, Budapesten, Debrecenben és Pécsett találkoznak a műszaki és természettudományos pályák iránt érdeklődő iskoláslányokkal a TechCsajok rendezvénysorozaton, amit kifejezetten számukra szervez a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara. A budapesti eseményen a házigazda, Szujó Zoltán indításként nyomott egy Backpack Kid-et a színpadon, majd ehhez a közönség is csatlakozott, szóval az oldott hangulatra egyáltalán nem lehetett panasz. Hamar kiderült, hogy a fizika nem, a kémia és a matek viszont egész sok diáklány kedvence.
A TechCsajok rövid megnyitóján nagyvállalatok, például az ELMŰ-ÉMÁSZ áramszolgáltató, a BASF és Henkel vegyipari cégek vezető pozícióban lévő, női munkatársai egy rövid beszélgetés során biztatták a jelenlévő lányokat arra, hogy bátran lépjenek műszaki pályára, hiszen közülük is többen sikeresen képesek voltak erre, noha előképzettségük például csak gazdasági területen volt. A sportcsarnokba kitelepült, a TechCsajokat támogató cégek standjain egy sor érdekességet lehetett kipróbálni: például palacsintát sütni biciklivel meghajtott villanysütőn, vagy alapvető alkotóelemeiből keverni ki arcfestéket, fürdőbombát a helyszínen.
Kedden az Elektromos Sportegyesület sportcsarnokában megrendezett eseményen jártunk, ahol a Telenor standján egy különleges, a repülés élményét közvetítő virtuálisvalóság-szimulátorral, az Icarosszal vártuk a vállalkozó kedvű lányokat. Ez messziről egy fogorvosi székre hasonlít, de nem háttal kell beleülni, hanem hasaló pózban, a térdünket és az alkarunkat rögzítve kell elhelyezkedni benne. A spéci állványt úgy alakították ki, hogy a fekvő ember elég nagy szögben tud előre és hátra, valamint jobbra és balra dőlni benne.
Némi gyakorlás után fel is vehetjük a virtuális sisakot, így a mozdulatainkkal repülés közben irányíthatjuk magunkat egy digitális világban lebegve. Ha fiú vagy, ha lány, ez a szimulátor bizony nagyon precíz mozgáskoordinációt igényel, mivel a sisak a legkisebb mozdulatra is érzékenyen reagál. A jobb kezünknél lévő gombokkal lehet állítani a sebességet; célszerű lassan repkedni, ha a szembejövő körök mindegyikén sikeresen át szeretnénk repülni.
Elég nagy sikere volt a standon a táblagépen kitölthető technológiai kvízünknek, hiszen a helyes kitöltés jutalma egy-egy telenoros mobil vésztöltő volt, ami könnyen elfér a táskában, és szorult helyzetben újjáéleszti a telefont. Egy másik pultnál a hálózati munkatársaink a közeli bázisállomások elhelyezkedését mutatták meg az érdeklődőknek, illetve a mobilhálózatok működését magyarázták el nekik.
Ha te is szeretnéd megtudni, milyen mobilcellák vannak a közeledben, és épp melyikhez csatlakozik a telefonod, próbáld ki az OpenSignal remek térképalkalmazását (Android, iOS), amely még azt is megmutatja, hogy a telefonod épp milyen adatkapcsolatot használ, és mögötted vagy mondjuk előtted van-e a bázisállomás, amellyel kommunikál. Az appban lévő térképben pedig akár azt is megnézheted, hogy a környékeden hol vannak Telenor bázisállomások. Ha tvárosban vagy, meg fogsz lepődni, milyen sokat találsz a közeledben!